Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kalavská
Foto: SITA/Diana Černáková
27. júna 2018 14:19 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Kalavská neočakáva chaos pri fungovaní pohotovostí

Ministerstvo deklaruje, že dostupnosť ambulantnej pohotovostnej služby bude od 1. júla pre pacientov na Slovensku zabezpečená, pokrytých chce mať 85 až 92 percent pevných bodov ambulantnej pohotovostnej služby.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská neočakáva chaos od 1. júla, kedy začnú fungovať pohotovosti po novom. Uviedla to v stredu po rokovaní vlády.

Ako pripomenula, pôvodný plán ešte za ministra Tomáša Druckera bol oveľa nižší počet pevných bodov ambulantnej pohotovostnej služby.

„Vyšli sme v ústrety mnohým okresom, mnohým vyšším územným celkom, kde chceli mať pevný bod. My sme už vtedy vedeli, že keďže tam lekári nie sú, že ten bod nebude naplnený, a to sa nám ukazuje teraz,“ povedala šéfka rezortu s tým, že sa potvrdzujú analýzy ministerstva.

Pohotovostí bude viac

Pôvodný plán rezortu bol podľa ministerky na úrovni 70 % terajších bodov.

„Keď sa pozrieme, že máme teraz pokrytých 82 %, tak sme ešte nad tie naše prvotné analýzy. Samozrejme, aj teraz prebiehajú rokovania. Snažíme sa, aby dostupnosť bola zachovaná,“ ubezpečila Kalavská.

Ministerstvo deklaruje, že dostupnosť ambulantnej pohotovostnej služby bude od 1. júla pre pacientov na Slovensku zabezpečená, pokrytých chce mať 85 až 92 percent pevných bodov ambulantnej pohotovostnej služby.

Kalavská pripomenula, že ambulantná pohotovostná služba má slúžiť pacientom pri náhlej zmene zdravotného stavu, keď nie je bezprostredne ohrozený život. „Ambulantná pohotovostná služba je de facto predĺženou rukou ambulancií všeobecného lekára a pediatra. A pre život ohrozujúce stavy tu máme urgentné príjmy, centrálne príjmy, záchranky,“ povedala.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X