Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kalavská
Foto: SITA/Diana Černáková
23. mája 2018 15:20 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Kalavská avizuje viaceré opatrenia v oblasti onkológie

V strede júna by chcela predstaviť Národný onkologický plán.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR finalizuje Národný onkologický plán. Ako povedala šéfka rezortu Andrea Kalavská po rokovaní vlády, predstaviť ho chce v strede júna.

„Pozývam všetky pacientske organizácie, médiá, kde o tomto pláne môžeme diskutovať. Následne ho predložím na vládu,“ avizovala.

Ministerku mrzí zlá komunikácia medzi PR agentúrou a rezortom.

„Rezolútne odmietam, že nemám ochotu sa stretávať s pacientmi. Ja mám ochotu sa stretávať a každý, kto chce v rámci pacientskej organizácie, na ministerstvo môže prísť. Preto vyzývam pacientske organizácie, keď chcú komunikovať s ministerstvom zdravotníctva, budem veľmi rada, ale keby to bolo priamo, bez použitia PR agentúry,“ reagovala na kritiku pacientskych organizácií.

Vzniká oddelenie prevencie a skríningu

Ministerka zároveň informovala, že od 1. júna bude na ministerstve fungovať oddelenie prevencie a skríningu. „Začíname v polovici roka 2018 rok prevencie, pretože si uvedomujeme, že prevencia a skríning je extrémne dôležitá nielen v onkologických ochoreniach, ale aj v kardiovaskulárnych,“ konštatovala šéfka rezortu.

Taktiež doplnila, že na jeseň, v septembri tohto roku, by sa mal spustiť Národný onkologický register.

„Boli to dlhé bilaterálne stretnutia aj s českými kolegami. Máme expertov zo zahraničia, aby sme tento register nastavili najlepšie, ako vieme,“ povedala Kalavská.

Chystá sa viacero skríningových programov

Šéfka rezortu zdravotníctva tiež avizovala, že momentálne diskutuje s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, obvodnými lekármi, špecialistami a poisťovňami o zavedení skríningu kolorektálneho karcinómu, skríningu rakoviny prsníka a skríningu rakoviny krčka maternice od 1. januára 2019.

„V súčasnosti prebieha nákup skríningových testov na kolorektálny karcinóm. Pripravujú sa informačné letáky,“ dodala.

Ministerstvo si podľa nej uvedomuje, kde sme v súčasnosti v rámci onkológie. Podľa Kalavskej by mal mať každý jeden pacient, pacientka z odľahlej časti Slovenska, prístup minimálne k špičkovej konzultácii v rámci svojho ochorenia. „Takto bude koncipovaný aj Národný onkologický plán,“ doplnila ministerka.

Rezort tiež investoval veľké množstvo kapitálových výdavkov do mamografických pracovísk.

„Asi pred troma týždňami som otvárala komplexné mamografické pracovisko v Trnave. Pod jednou strechou pacientky dostanú komplexnú zdravotnú starostlivosť, čo sa týka prevencie a liečby rakoviny prsníka,“ pripomenula Kalavská. Takýchto centier by chcela mať po Slovensku viac, v súčasnosti prebieha recertifikácia mamografických centier.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X