Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Erika Jurinová
Erika Jurinová SITA / Jozef Jakubčo
28. októbra 2015 9:33 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Jurinová: Vláda na zdravotníctve pácha absurdnosti

Súčasná vláda u mňa zo zdravotníctva prepadla, hovorí podpredsedníčka parlamentu

Vláda Roberta Fica podľa podpredsedníčky NR SR Eriky Jurinovej (OĽaNO) za štyri roky nielenže nevyriešila problémy v slovenskom zdravotníctve, ale dokonca na ňom dovolila spáchať absurdnosti, ako sú predražené magnetické rezonancie a obchody straníckych nominantov.

Ako povedala dnes pre agentúru SITA, novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch a stavovských organizáciách v zdravotníctve, o ktorej rokuje parlament, nepomáha ohodnotiť zdravotných pracovníkov primerane.

Tí sa na poslancov Národnej rady SR obrátili otvoreným listom a žiadajú ich nepodporiť tento návrh, o ktorom bude parlament rokovať v druhom čítaní na najbližšej schôdzi.

Erika Jurinová požiadavky zdravotných sestier, pôrodných asistentiek, fyzioterapeutov a laborantov podporuje. “Súčasná vláda u mňa zo zdravotníctva prepadla. Namiesto kvalitnej zdravotnej starostlivosti podhadzuje seniorom nekvalitnú železničnú dopravu zadarmo, alebo iné nesystémové sociálne balíčky. Na jednej strane chce zákaz ziskov zdravotných poisťovní, na druhej strane robí biznis svojich nominantov v štátnej zdravotnej poisťovni. Ak vláde naozaj ide o lepšie zdravotníctvo, mala by dobre počúvať pripomienky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek,“ uviedla Erika Jurinová.

V návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok je ministerstvo zdravotníctva jedným z mála rezortov, ktorému sa v roku 2016 navýšili prostriedky oproti roku 2015, peniaze však podľa nej pôjdu ktovie kam.

Upozornila, že zdravotníci sú stále podhodnotení a ich práca nie je docenená ani finančne, ani spoločensky. A pokiaľ vidia, aké kšefty sa robia v štátnej zdravotnej poisťovni, ktorej šéf len na odmenách dostane viac ako oni za celý rok, nemožno sa čudovať, že sa búria.

„Vláda Roberta Fica v skutočnosti kašle na zdravotníckych pracovníkov. Napriek mnohým sľubom majú veľmi nízke mzdy za náročnú a dôležitú prácu, ktorú vykonávajú. Aj keď návrh zákona predpokladá zvýšenie základnej zložky mzdy, súhlasím so zdravotníkmi, že takýto systém bude opäť nespravodlivý pre sestry pracujúce dlhé roky vo svojom odbore,“ povedala Jurinová s tým, že požiadavky zástupcov zdravotných sestier, fyzioterapeutov a laborantov, ktorí sa obrátili na poslancov otvoreným listom, podporuje.

„Ministerstvo by malo vziať do úvahy, že prostriedky na budúce a postupné zvyšovanie platov zdravotných sestier treba hľadať najmä v efektívnejšom využívaní vnútorných zdrojov rezortu zdravotníctva. Menej na spriaznené kšefty a viac na platy, to je moje odporúčanie! Ak by mal Fico skutočne silné sociálne cítenie, tak ako to sám tvrdí, už dávno by zo zdravotníkov, ale aj z učiteľov urobil spokojnejších ľudí so slušnými mzdami.“

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X