Jednému z troch úmrtí by sa dalo v EÚ predísť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Nemocnica_izba.jpg
Foto: Pixabay.com

Vyplýva to zo správy k úmrtiam v roku 2013, ktorú vydal štatistický úrad EÚ Eurostat. Slovensko sa v tejto štatistike umiestnilo na štvrtom najhoršom mieste spomedzi 28 krajín EÚ. Horšie na tom boli len Rumunsko, Lotyšsko a Litva.

V Európskej únii bolo možné v roku 2013 predísť až jednému z troch úmrtí v svetle súčasných medicínskych poznatkov a technológií. Vyplýva to zo správy k úmrtiam v roku 2013, ktorú vydal štatistický úrad EÚ Eurostat. Ide o úmrtia ktorým sa dalo predísť, ak by bola poskytnutá optimálna zdravotná starostlivosť. O správe informoval vedúci tlačového a politického oddelenia zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Andrej Králik.

Ako ďalej vyplýva zo správy, v roku 2013 v EÚ zomrelo 1,7 milióna ľudí mladších ako 75 rokov. Z toho až 577 tisíc úmrtí, čo predstavuje 34 % celkových úmrtí, je možné považovať za predčasné pri súčasných poznatkoch a technológiách v medicíne. Infarkt (184 800 úmrtí) a mŕtvica (takmer 94 tis. úmrtí) pritom tvorili takmer polovicu týchto úmrtí.

V štatistikách úmrtí za rok 2013, ktorým sa dalo pri dnešných medicínskych poznatkoch predísť, patrí Slovensku štvrté najhoršie umiestnenie spomedzi 28 krajín EÚ. Podľa štatistík Eurostatu 44, 6 percenta všetkých úmrtí za tento rok patrilo na Slovensku do kategórie tých, ktorým sa dalo predísť. Vyšší počet v rámci členských štátov EÚ majú v tejto kategórii už len Rumunsko, Lotyšsko a Litva.

Najlepšie medzi krajinami Visegrádskej štvorky skončilo Poľsko, ktoré malo siedmy najnižší počet úmrtí, ktorým sa dalo predísť. Nasledovala Česká republika na 19. mieste a Maďarsko na 21. mieste. Najlepšie v rámci celej EÚ dopadlo Francúzsko, Dánsko a Holandsko.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaEurostat