Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

JAVYS prevzal rádioaktívny odpad z OÚSA

Preprava_radiacia.jpg
JAVYS

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS), a.s., prevzala v týchto dňoch z Onkologického ústavu svätej Alžbety v Bratislave rádioaktívny odpad. Informovala o tom v pondelok hovorkyňa spoločnosti Miriam Žiaková.

„Niektoré zdravotnícke zariadenia využívajú pri určitých typoch liečby, najmä onkologických pacientov, rádionuklidy, čo znamená aj následné produkovanie rádioaktívnych odpadov,“ poznamenala. Ide o kategóriu takzvaných inštitucionálnych rádioaktívnych odpadov (IRAO).

Firma JAVYS zabezpečuje prevzatie, ale aj ďalšie nakladanie so spomínaným odpadom, ako je preprava, spracovanie, úprava a finálne uloženie.

Rádium cestovalo v špeciálnych kontajneroch

„O prevzatie rádioaktívneho odpadu zo zdravotníckeho zariadenia v Bratislave, na základe výzvy Úradu verejného zdravotníctva, požiadal našu spoločnosť priamo Onkologický ústav sv. Alžbety,“ dodala Žiaková.

Rádioaktívny odpad umiestnený v prepravných obaloch obsahoval 160 ihiel a 59 túb s obsahom rádia, umiestnených v špeciálnych tieniacich kontajneroch, IRAO s obsahom jadrových materiálov v celkovej hmotnosti 300 gramov, ostatné IRAO s hmotnosťou 250 kilogramov.

Ako informovala Žiaková, preprava do Zariadenia pre nakladanie s inštitucionálnymi rádioaktívnymi odpadmi a ZRAM (zachytenými rádioaktívnymi materiálmi) spoločnosti JAVYS sa uskutočnila po radiačnej kontrole zásielky v špeciálnom vozidle určenom na prepravu takýchto materiálov riadne označenom symbolom.

„Do zariadenia pre nakladanie s IRAO a ZRAM bolo od jeho uvedenia do prevádzky (25. februára tohto roka) dovezených 16 kusov sudov s rôznym obsahom, objemom a hmotnosťou,“ uzavrela Žiaková.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 5. septembra 2016 12:27Zdroj SITA
K téme ,

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X