Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Preprava_radiacia.jpg
JAVYS
5. septembra 2016 12:27 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

JAVYS prevzal rádioaktívny odpad z OÚSA

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS), a.s., prevzala v týchto dňoch z Onkologického ústavu svätej Alžbety v Bratislave rádioaktívny odpad. Informovala o tom v pondelok hovorkyňa spoločnosti Miriam Žiaková.

„Niektoré zdravotnícke zariadenia využívajú pri určitých typoch liečby, najmä onkologických pacientov, rádionuklidy, čo znamená aj následné produkovanie rádioaktívnych odpadov,“ poznamenala. Ide o kategóriu takzvaných inštitucionálnych rádioaktívnych odpadov (IRAO).

Firma JAVYS zabezpečuje prevzatie, ale aj ďalšie nakladanie so spomínaným odpadom, ako je preprava, spracovanie, úprava a finálne uloženie.

Rádium cestovalo v špeciálnych kontajneroch

„O prevzatie rádioaktívneho odpadu zo zdravotníckeho zariadenia v Bratislave, na základe výzvy Úradu verejného zdravotníctva, požiadal našu spoločnosť priamo Onkologický ústav sv. Alžbety,“ dodala Žiaková.

Rádioaktívny odpad umiestnený v prepravných obaloch obsahoval 160 ihiel a 59 túb s obsahom rádia, umiestnených v špeciálnych tieniacich kontajneroch, IRAO s obsahom jadrových materiálov v celkovej hmotnosti 300 gramov, ostatné IRAO s hmotnosťou 250 kilogramov.

Ako informovala Žiaková, preprava do Zariadenia pre nakladanie s inštitucionálnymi rádioaktívnymi odpadmi a ZRAM (zachytenými rádioaktívnymi materiálmi) spoločnosti JAVYS sa uskutočnila po radiačnej kontrole zásielky v špeciálnom vozidle určenom na prepravu takýchto materiálov riadne označenom symbolom.

„Do zariadenia pre nakladanie s IRAO a ZRAM bolo od jeho uvedenia do prevádzky (25. februára tohto roka) dovezených 16 kusov sudov s rôznym obsahom, objemom a hmotnosťou,“ uzavrela Žiaková.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X