Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jana Žitňanská
Jana Žitňanská Foto: SITA / Ľudovít Vaniher
8. decembra 2016 14:12 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

J. Žitňanská: Deti majú právo na prítomnosť rodičov v nemocnici

Podľa odborníkov je prítomnosť rodiča počas hospitalizácie dieťaťa dôležitou súčasťou zdravotnej starostlivosti, tvrdí Žitňanská. Preto vyzýva ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR Jána Richtera, aby rešpektoval právo dieťaťa mať počas hospitalizácie pri sebe rodiča alebo jeho zástupcu.

Europoslankyňa Jana Žitňanská (NOVA) vyzýva ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR Jána Richtera, aby rešpektoval právo dieťaťa mať počas hospitalizácie pri sebe rodiča alebo jeho zástupcu.

Ako agentúru SITA informovala, reaguje tak na jeho stredajšie vystúpenie počas parlamentnej rozpravy k zákonu o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia.

Žitňanskej sa nepáčilo, keď Richter povedal: „Nepreberajme a neriešme veci, za ktoré musí niesť zodpovednosť to zariadenie, aby sa nestalo, že po tom, čo tam nosíme príbor, toaletný papier, budeme musieť nosiť aj obsluhu, ktorá sa bude starať o našich chorých, postihnutých“.

Prítomnosť rodiča je dôležitá

Podľa odborníkov je prítomnosť rodiča počas hospitalizácie dieťaťa dôležitou súčasťou zdravotnej starostlivosti, tvrdí Žitňanská.

„Navyše sú to oni, ktorí často po prepustení dieťaťa z nemocničnej starostlivosti pokračujú v ošetrovaní a starostlivosti o dieťa doma,“ povedala Žitňanská.

Dodala, že už len byť hospitalizovaný nie je nič príjemné, preto pre duševnú a psychickú pohodu, ktorá je významnou súčasťou akejkoľvek liečby, je dôležité, aby sa dieťa cítilo bezpečne, malo vo svojej blízkosti osobu, ktorej dôveruje a ktorá sa mu v čase, keď nie je priamo v starostlivosti lekárov alebo sestier, môže venovať.

Chartu treba novelizovať

Žitňanská zdôraznila, že vláda prijala v roku 2001 Chartu práv pacienta, ktorá v článku sedem hovorí o možnosti prijať do nemocnice dieťa do šiestich rokov v sprievode rodiča na základe odporúčania ošetrujúceho lekára.

Staršie deti takúto možnosť majú po posúdení ich psychického a fyzického stavu, ale k odporúčaniu ošetrujúceho lekára navyše potrebujú súhlas revízneho lekára. Navrhuje preto túto čas Charty novelizovať.

„Od roku 1988 existuje Charta práv hospitalizovaného dieťaťa, ktorá jasne ustanovuje, že deti v nemocnici majú vždy právo mať pri sebe svojich rodičov alebo ich zástupcov. V EÚ máme niekoľko krajín, ktoré dokonca toto právo majú zakotvené v legislatíve,“ vysvetlila Žitňanská.

Trendom vo svete je podľa nej umožniť rodičovi aktívne sa do tohto procesu zapojiť, preto plánuje na budúci týždeň prerokovať túto tému s vedením ministerstva zdravotníctva.

„Som presvedčená, že prihlásenie sa ku Charte práv hospitalizovaného dieťaťa je v najlepšom záujme všetkých detí,“ dodala na záver europoslankyňa.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X