Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Infarkt je príčinou 28 % úmrtí na Slovensku

Ekg_bok.jpg
Foto: Pixabay.com

Horšie sú na tom z krajín EÚ už len Litva a Lotyšsko

Takmer 28 % úmrtí na Slovensku pripisujú lekári infarktu. Uvádza sa to v správe štatistického úradu Európskej únie Eurostat. Údaje sú za rok 2013. Slovensko je tak na chvoste krajín EÚ, keď väčší podiel uvádzajú len Litva a Lotyšsko.

Infarkt je najväčším zabijakom v Litve, kde má na svedomí 36,7 % úmrtí. Za ňou je Lotyšsko s 28,9 % a po treťom Slovensku (27,9 %) nasleduje Česká republika s 25,7 %. Päťku najhorších krajín uzatvára Maďarsko s 25,3 %.

Na opačnom konci rebríčka je Francúzsko, kde sa infarktu pripísalo len 6 % úmrtí. O niečo horšie sú na tom Portugalsko (6,5 %), Holandsko (6,6 %), Belgicko (7,6 %) a Dánsko (7,9 %). Priemer EÚ je pritom 12,9 %.

Pri porážke nevytŕčame

Pri údajoch o mozgovej príhode ako príčine smrti už Slovensko tak výrazne nevytŕča. Hoci za tri roky sa podiel týchto úmrtí zvýšil o takmer celý percentuálny bod na 9,8 %, európsky priemer je len o niečo nižší, 8,7 %.

Najhoršie je na tom Bulharsko, kde si mozgová príhoda pripisuje 19,7 % všetkých úmrtí. O niečo menej je to v Rumunsku (18,7 %) a v Lotyšsku (17 % úmrtí).

Naopak, najmenej sa na porážku umiera opäť vo Francúzsku (5,7 %), v Dánsku (6,4 %) a o tretie miesto sa delia Belgicko a Nemecko (zhodne 6,5 %).

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 4. mája 2016 12:02Zdroj vZdravotnictve.sk

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...