Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: Thinkstock
2. januára 2018 11:36 Zdravotníctvo od SITASITA

INEKO: Rok 2017 nemal výrazné hviezdne okamihy, ale ani pády

Potenciálne najprínosnejším opatrením súčasného vedenia rezortu zdravotníctva sa môže podľa analytika INEKO Dušana Zachara stať v budúcich rokoch stanovenie a implementovanie moderných štandardných diagnostických a terapeutických štandardov, na ktorých sa už pracuje.

Rok 2017 v zdravotnej politike nemal nejaké výrazné hviezdne okamihy, ale ani pády. Uviedol to pre agentúru SITA analytik INEKO Dušan Zachar.

„Charakteristickým znakom bolo, že sa prijímali viaceré operatívne manažérske opatrenia na čiastkové zlepšenie fungovania viacerých oblastí zdravotníctva, ktoré však neboli rozsahu reformy, napríklad urgenty, mobilná aplikácia pre záchranárov, ambulantné pohotovosti, čiastočné zmeny v kompetenciách zdravotníkov, poplatky u lekára, resp. doplnkové ordinačné hodiny,“ zhrnul.

Podľa Zachara niektoré opatrenia využijú svoj potenciál na zlepšenie, niektoré nie a pri niektorých ešte len uvidíme.

Rozpačité výsledky

Ako ďalej zhodnotil, na mnohých projektoch ako DRG, eZdravie, výstavba novej UNB či oddlžovanie sa počas roka pracovalo, avšak zatiaľ je ich implementácia rozpačitá.

„Opatrením, ktoré azda najväčším rozsahom mení nejaký parciálny systém v sektore, je novela zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, ktorou sa okrem iného môžu v strednodobom horizonte výrazne zvýšiť verejné výdavky na lieky, keďže sa do kategorizácie dostanú aj mnohé lieky, ktoré doteraz nespĺňali podmienky nákladovej efektívnosti,“ konštatoval Zachar.

Podľa analytika je veľmi otázne, či si momentálne môže Slovensko takýto skokovitý nárast dovoliť, respektíve či na to použité prostriedky nebudú chýbať viac inde v zdravotníctve, alebo či to nepovedie k ďalšiemu nárastu dlhu najmä štátnych zariadení, ktorý sa za ostatné roky zatiaľ nedarí dostať pod kontrolu.

Nádej vkladajú do štandardov

Potenciálne najprínosnejším opatrením súčasného vedenia rezortu zdravotníctva sa môže podľa Zachara stať v budúcich rokoch stanovenie a implementovanie moderných štandardných diagnostických a terapeutických štandardov, na ktorých sa už pracuje.

„Verme, že budú okrem iného aj presnejšie definovať nároky pacienta hradené z verejného zdravotného poistenia, a tým sa vytvorí priestor pre rozšírenie doplnkového zdravotného poistenia,“ uzavrel analytik.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X