IFP navrhuje referencovať ceny zdravotníckych pomôcok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Diabetes_pruzky
Foto: FreeImages.com

Drahé plienky a lacné obväzy – tak zhodnotil Inštitút finančnej politiky ceny zdravotníckych pomôcok na Slovensku. Referencovaním cien by sa mohlo ušetriť 7 až 20 mil. eur.

Inštitút finančnej politiky (IFP) pri ministerstve financií navrhuje referencovať ceny zdravotníckych pomôcok, vybudovať porovnávaciu databázu cien a inšpirovať sa rôznymi spôsobmi regulácie cien a úhrad v EÚ.

Ako vyplýva z analýzy, ktorej výsledky zverejnil v piatok, ak by bola maximálna cena nastavená na úroveň maloobchodných cien okolitých krajín, oproti súčasným cenám by sa najmä na testovacích prúžkoch a inkontinenčných pomôckach mohlo usporiť na výdavkoch verejného zdravotného poistenia 7 až 20 mil. eur, teda 5 až 14 %.

Regulácia existuje, teoreticky

Hoci regulácia cien zdravotníckych pomôcok na Slovensku existuje, v praxi sa nevynucuje. Ministerstvo zdravotníctva stanovuje úradne určenú cenu, za ktorú je pomôcka uvádzaná na slovenský trh. Určuje tiež maximálne marže pre distribútora a koncového predajcu, ktoré spolu nesmú prekročiť 20 % úradne určenej ceny.

Po prirátaní marží a dane z pridanej hodnoty tak vzniká maximálna cena, ktorú maloobchodná cena pomôcky nesmie prekročiť. Pre proces stanovenia úradne určenej ceny by mala byť kľúčová európska referenčná cena. „Pre chýbajúce dáta o cenách pomôcok v iných členských štátoch ide však v súčasnosti len o virtuálny pojem,“ upozorňuje IFP.

Porovnanie cien zdravotníckych pomôcok teda na Slovensku zatiaľ nie je. „Výsledkom sú v medzinárodnom porovnaní vysoké úradne určené a teda maximálne ceny, ktoré dovoľujú vysoké maloobchodné ceny pomôcok,“ uvádza IFP.

Drahé plienky, lacné obväzy

Inštitút preto analyzoval cenu 60 najnákladnejších zdravotníckych pomôcok, pre ktoré dokázal zistiť najnižšie maloobchodné ceny na Slovensku a priemer najnižších cien v ČR, Poľsku a Maďarsku. Ako zistil, ceny sú v okolitých krajinách výrazne nižšie.

„Ak by sa nákupné ceny rovnali priemeru najnižších cien v krajinách V3, úspora by bola skoro 7 mil. eur. Optimistický predpoklad úspory na celej úhrade verejného zdravotného poistenia dosahuje takmer 20 mil. eur,“ skonštatoval inštitút.

Najviac možno ušetriť na testovacích prúžkoch, ako aj na prípravkoch a roztokoch, naopak krycí materiál nakupujeme lacnejšie ako v susedných krajinách. Drahé plienky a lacné obväzy, zhrnul svoje zistenie IFP.

Ministerstvo zdravotníctva plánuje vyhlásiť referencovanie cien zdravotníckych pomôcok v januári 2016. IFP zase v spolupráci s Národohospodárskou fakultou Ekonomickej univerzity vypracuje analýzu rôznych spôsobov regulácie zdravotníckych pomôcok vrátane porovnania ich cien so zahraničím. „Prostredníctvom analýzy identifikujeme osvedčené postupy (tzv. best practices) zo zahraničia a zároveň overíme ich uplatniteľnosť na Slovensku. Vybudovanie databázy cien je prvý a nevyhnutný krok pre vyhlásenie referencovania,“ uzatvára IFP.

Viac informácií na stránke IFP.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie IFP Inštitút finančnej politiky