Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Otaznik.jpg
Pixabay.com
7. decembra 2015 12:01 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skvZdravotnictve.sk

HPI: Strana Smer-SD nemá pre zdravotníctvo koncepciu

Žiaden sociálny balíček nesľubuje podľa Health Policy Institute zvyšovanie kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti.

Smer-SD nemá koncepciu pre zdravotníctvo, počas ôsmich rokov zodpovednosti za rezort nepriniesol žiadnu víziu. Konštatoval to pre portál vZdravotnictve.sk výkonný riaditeľ Health Policy Institute (HPI) Tomáš Szalay.

Premiér SR Robert Fico predstavil tretí sociálny balíček opatrení za miliardu eur, ktorý chce zaviesť v prípade, že sa po budúcoročných voľbách dostane do vlády. Jedným z opatrení je aj zníženie zdravotných odvodov pre nízkopríjmových zamestnancov, čo by malo stáť približne 90 miliónov eur.

„Žiaden sociálny balíček nesľubuje zvyšovanie kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Je to náročné vymyslieť, presadiť a implementovať. Vyžaduje si to okrem iného väčšiu transparentnosť, ktorá, obávam sa, nie je v záujme súčasných správcov rezortu,“ zhodnotil Szalay. Pripomenul, že financovaním sociálnych balíčkov zo zdravotného poistenia sa ujde menej peňazí na poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Ako vysvetlil výkonný riaditeľ HPI, rozšírenie odvodovej odpočítateľnej položky zvýši výpadok príjmov zdravotného poistenia. „Aj keď sa sľubuje kompenzácia tohto výpadku (90 miliónov eur), nie je to vymožiteľný, ani jasne sformulovaný sľub. Ani súčasná odvodová odpočítateľná položka, ktorá spôsobuje ročný výpadok odvodov vo výške 150 miliónov eur, nie je plne kompenzovaná v platbe za poistencov štátu,“ doplnil Szalay.

Ministerstvo financií SR podľa analytika pri „žonglovaní“ s číslami tvrdí, že je plne kompenzovaná – stačí, aby sme vychádzali z platby za poistencov štátu vo výške 3,67 % priemernej mzdy. „Zákon pritom stanovuje „defaultnú“ sadzbu vo výške 4 percentá,“ podotkol Szalay.

Ak by však vláda chcela zdravotníctvu naozaj kompenzovať dôsledky odvodovej odpočítateľnej položky, mala by podľa analytika sadzbu platby za poistencov štátu nastaviť vyššie, konkrétne na 4,5 %, pri zohľadnení sociálneho balíčka až na 4,8 %. „A do toho zatiaľ nepočítam ďalšie náklady zavedenej mzdovej regulácie, lekárskej i ostatno-zdravotnícko-pracovníckej, ako i minimálnej mzdy,“ uzavrel Szalay.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X