Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

HPI predstavil najlepšie pôrodnice za minulý rok

Porod.jpg
FreeImages.com

Najvýraznejšie medziročné zlepšenie zaznamenala pôrodnica vo Fakultnej nemocnici Trnava a získala tak ocenenie Skokan roka.

Health Policy Insitute (HPI) v spolupráci s portálom rodinka.sk vyhodnotil najlepšie pôrodnice na Slovensku za minulý rok. Ako informovali tvorcovia projektu v stredu na tlačovej besede, prvé miesto medzi perinatologickými centrami získala Univerzitná nemocnica Martin.

Víťazom v úrovni III. (resuscitačná starostlivosť) sa stala Fakultná nemocnica Trenčín. Prvé miesto v úrovni II. (intenzívna starostlivosť) obsadila Liptovská nemocnica s Poliklinikou (LNsP) Liptovský Mikuláš a na úrovni I. (štandardná starostlivosť) je na prvom mieste Sanatórium Koch.

Najvýraznejšie medziročné zlepšenie zaznamenala pôrodnica vo Fakultnej nemocnici Trnava a získala tak ocenenie Skokan roka.

V piatom ročníku projektu Sprievodca pôrodnicami sa hodnotila ich kvalita podľa úrovne neonatologickej starostlivosti pri pôrodnici. Podľa HPI sa tým zohľadnila odlišná náročnosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti v príslušných zdravotníckych zariadeniach.

Hodnotili odborníci aj rodičky

V minulom roku fungovalo na Slovensku 54 pôrodníc, v ktorých sa narodilo 55 139 detí. Na jednu pôrodnicu tak priemerne pripadne 1 021 pôrodov. Počet pôrodov sa pohyboval od 299 v Snine až po 3 015 pôrodov v Univerzitnej nemocnici Bratislava – Antolská.

V roku 2016 bola zavretá pôrodnica v Banskej Štiavnici, čiže počet pôrodníc klesol na 53. Z nich sa do projektu Sprievodca pôrodnicami zapojilo 48 pôrodníc.

Celkové hodnotenie pozostávalo podľa tvorcov projektu z troch častí, a to z expertného hodnotenia, z hodnotenia služieb a hodnotenia mamičiek.

„Expertné hodnotenie odborných parametrov kvality pôrodníc sme vypracovali v spolupráci so Slovenskou gynekologicko-pôrodníckou spoločnosťou SLS,“ uviedol výkonný riaditeľ HPI Tomáš Szalay.

Snahou Sprievodcu pôrodnicami a jeho tvorcov je poskytnúť mamičkám komplexné informácie o slovenských pôrodniciach.

Porod15_1.jpg Porod15_2.jpgBez nazvu.jpgBez nazvu2.jpg

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 13. júla 2016 13:11Zdroj SITA
K téme ,

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X