Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Porod.jpg
Foto: FreeImages.com
13. júla 2016 13:11 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

HPI predstavil najlepšie pôrodnice za minulý rok

Najvýraznejšie medziročné zlepšenie zaznamenala pôrodnica vo Fakultnej nemocnici Trnava a získala tak ocenenie Skokan roka.

Health Policy Insitute (HPI) v spolupráci s portálom rodinka.sk vyhodnotil najlepšie pôrodnice na Slovensku za minulý rok. Ako informovali tvorcovia projektu v stredu na tlačovej besede, prvé miesto medzi perinatologickými centrami získala Univerzitná nemocnica Martin.

Víťazom v úrovni III. (resuscitačná starostlivosť) sa stala Fakultná nemocnica Trenčín. Prvé miesto v úrovni II. (intenzívna starostlivosť) obsadila Liptovská nemocnica s Poliklinikou (LNsP) Liptovský Mikuláš a na úrovni I. (štandardná starostlivosť) je na prvom mieste Sanatórium Koch.

Najvýraznejšie medziročné zlepšenie zaznamenala pôrodnica vo Fakultnej nemocnici Trnava a získala tak ocenenie Skokan roka.

V piatom ročníku projektu Sprievodca pôrodnicami sa hodnotila ich kvalita podľa úrovne neonatologickej starostlivosti pri pôrodnici. Podľa HPI sa tým zohľadnila odlišná náročnosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti v príslušných zdravotníckych zariadeniach.

Hodnotili odborníci aj rodičky

V minulom roku fungovalo na Slovensku 54 pôrodníc, v ktorých sa narodilo 55 139 detí. Na jednu pôrodnicu tak priemerne pripadne 1 021 pôrodov. Počet pôrodov sa pohyboval od 299 v Snine až po 3 015 pôrodov v Univerzitnej nemocnici Bratislava – Antolská.

V roku 2016 bola zavretá pôrodnica v Banskej Štiavnici, čiže počet pôrodníc klesol na 53. Z nich sa do projektu Sprievodca pôrodnicami zapojilo 48 pôrodníc.

Celkové hodnotenie pozostávalo podľa tvorcov projektu z troch častí, a to z expertného hodnotenia, z hodnotenia služieb a hodnotenia mamičiek.

„Expertné hodnotenie odborných parametrov kvality pôrodníc sme vypracovali v spolupráci so Slovenskou gynekologicko-pôrodníckou spoločnosťou SLS,“ uviedol výkonný riaditeľ HPI Tomáš Szalay.

Snahou Sprievodcu pôrodnicami a jeho tvorcov je poskytnúť mamičkám komplexné informácie o slovenských pôrodniciach.

Porod15_1.jpg Porod15_2.jpgBez nazvu.jpgBez nazvu2.jpg

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X