Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
HPI
Tomáš Szalay SITA / Robert Tappert
1. januára 2016 12:41 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA, vZdravotnictve.sk

HPI: Čislák skončí ako neúspešný minister

Minister zdravotníctva Viliam Čislák neurobil podľa výkonného riaditeľa HPI Tomáša Szalaya takmer nič, a to, čo urobil, bolo urobené zle.

Minister zdravotníctva SR Viliam Čislák sa podľa Health Policy Institute (HPI) zapíše do dejín ako neúspešný minister. Konštatoval to výkonný riaditeľ HPI Tomáš Szalay.

V predvolebnom roku, ktorým uplynulý bol, sa už podľa analytika nezvyknú robiť zásadnejšie opatrenia, tie si však slovenské zdravotníctvo vyžaduje. „Opatrenia sa odkladali od začiatku vlády v roku 2012. Minister Čislák sa tak ocitol medzi dvoma mlynskými kameňmi, a tie ho zomleli,“ konštatoval Szalay.

„Problémy nechal vyhnívať, odkladal ich, vyhýbal sa im a stále dúfa, že padať na hlavu začnú až jeho nástupcovi po voľbách. Čislák teda napriek rečiam neurobil takmer nič, a to, čo urobil, bolo urobené zle,“ dodal analytik.

Ako konkretizoval Szalay, ide o zákaz poplatkov, ktorý je podľa neho napísaný tak zle, že napriek zákazu pacienti v ambulanciách platia naďalej, a tentoraz už poplatky nemajú žiadne pravidlá.

Smeru chýba vízia

Z celého štvorročného obdobia vlády hodnotí výkonný riaditeľ pozitívne najmä projekty na zlepšenie postavenia a kompetencií všeobecných lekárov. Za najväčšie mínus vládnucej strany Smer-SD v zdravotníctve považuje Szalay absenciu vízie. „Jeho lídri nevedia, ako by malo vyzerať slovenské zdravotníctvo, preto neprijímajú potrebné opatrenia. To vedie k prešľapovaniu na mieste, hromadeniu neriešených problémov, k strate času a peňazí,“ uviedol. Chýbajúca vízia je potom aj zdrojom frustrácie u pacientov i zdravotníkov.

Podľa analytika je zmena nevyhnutná, nová vláda by mala predstaviť víziu pre zdravotníctvo. „A hoci sa taká reforma neprejaví okamžite, ale už len povedomie, že jestvuje svetlo na konci tunela, môže znížiť mieru frustrácie verejnosti,“ podotkol Szalay.

O všetkých veľkých projektoch súčasnej vlády sa bude rozhodovať po voľbách. Aktuálne prebieha súťažný dialóg k projektu novej Univerzitnej nemocnice v Bratislave, ktorá sa má obstarať formou verejno-súkromného partnerstva (PPP projekt). Nová nemocnica by mala vyrásť v areáli na Patrónke. Viacerí odborníci projektu vyčítajú práve výber lokality, či chýbajúci dialóg ministerstva zdravotníctva s akademickou obcou.

„Predpokladám, že tender na PPP nemocnicu nakoniec zrušia, a aj očakávania ohľadom štátneho eHealth-u sa budú musieť výrazne znížiť,“ vyhlásil Szalay.

Podľa výkonného riaditeľa priznať zlyhanie ešte pred voľbami nie je politicky prezieravé. To, či príde ďalšia vláda s nejakým ďalším veľkým projektom, sa dnes podľa Szalaya nedá vyčítať zo žiadnej krištáľovej gule. „Kto napríklad mal pred voľbami 2012 tušiť, že Smer príde po voľbách s témou jednej zdravotnej poisťovne – hoci to nemal ani vo volebnom programe,“ uzavrel analytik.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X