GENAS: Biosimilárne lieky môžu priniesť lacnejšiu liečbu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Injekcia_inz.jpg
Foto: Pixabay.com

Konkurencia v oblasti biologických liekov môže vytvoriť aj úspory verejných zdrojov

Biosimilárne (biologicky podobné) lieky môžu priniesť kvalitnejšiu a lacnejšiu liečbu pre viac pacientov. Informovala o tom Asociácia generických výrobcov (GENAS) vo svojej tlačovej správe.

„Ak by vstup ďalších biosimilárnych liekov zaregistrovaných Európskou liekovou agentúrou (EMA) viedol k 25- až 35-percentnému zníženiu cien liekov a toto zníženie by sa v plnej miere prejavilo vo finančnej úspore (teda nie v náraste spotreby), získali by verejné zdroje podľa odhadu INEKO 28 – 40 miliónov eur ročne,“ vysvetlil riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Peter Goliaš.

Používane biosimilárnych liekov v jednotlivých krajinách sa značne líši. Podľa GENAS konkurencia v oblasti biologických liekov môže vytvoriť úspory verejných zdrojov a rozšíriť prístup k liečbe viacerým pacientom. Môže tiež zvýšiť dostupnosť inovatívnych liekov.

„Súčasné legislatívne prostredie, vytvorené novelou zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, nepodporuje racionálne používanie biologicky podobných liekov na slovenskom trhu,“ koštovala prezidentka GENAS Tereza Szádocka.

Podľa nej sú podmienky vstupu biosimilárov na trh ťažko predvídateľné a pre viaceré farmaceutické spoločnosti neatraktívne.

Ako je to v Európe

So zámenou biologických liekov za rovnako efektívne biosimilárne lieky majú krajiny EÚ skúsenosti už od roku 2006.

Krajiny s vysokým HDP, ako sú Nórsko, Fínsko či Dánsko, poskytujú napr. biosimilárny infliximab 100 % pacientom. Viaceré štáty EÚ podporujú predpisovanie lacnejších biosimilárnych liekov.

„Napríklad v Nórsku nemocnice nakupujú lieky v tendroch vypisovaných zvyčajne na účinnú látku, pričom lekári musia predpisovať lieky s najvýhodnejšou cenou, pokiaľ neexistuje klinický dôvod na predpísanie drahšieho lieku,“ povedal Goliaš.

Viaceré štáty v Európe tiež nebránia zámene. V Estónsku, Lotyšsku, Poľsku a Rusku je možná aj zámena referenčného a biosimilárneho lieku v lekárni.

Napríklad v Estónsku lekári v ambulantnej sfére predpisujú účinnú látku a konkrétny liek si vyberajú pacienti v lekárni. Pokiaľ pacient odmietne najlacnejší liek s danou účinnou látkou, musí doplatiť rozdiel v cene. Biosimilárne lieky tak dostávajú noví, ako aj už liečení pacienti.

Biosimilárne lieky sú dostupné aj na Slovensku

Dohľad nad bezpečnosťou a účinnosťou biosimilárov na Slovensku má v kompetencii Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) a na európskej úrovni tieto lieky schvaľuje a reguluje Európska lieková agentúra (EMA).

„Na Slovensku sa bežne už niekoľko rokov používajú biologicky podobné lieky s obsahom účinných látok napr. epoetín, filgrastim, infliximab či inzulín glargín. Monitorovací systém Európskej únie ani ŠÚKL nezaznamenali rozdiely v charaktere, závažnosti alebo frekvencii nežiaducich účinkov medzi biologickými liekmi a biosimilármi. Z pohľadu Štátneho ústavu sú obavy o bezpečnosť pacientov pri prechode na liečbu biosimilármi neodôvodnené,“ konštatovala riaditeľka ŠÚKL Zuzana Baťová.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská po stredajšom rokovaní vlády uviedla, že súhlasí s týmto typom liečby. Podľa nej žiadna štúdia nepreukázala, že biosimilár je menej účinný. Nestalo sa tiež, že by bol stiahnutý na základe nežiaducich účinkov. Existuje však možnosť voľby. „Keď vy ako pacient chcete mať originálnu molekulu, samozrejme, môžete ju mať,“ dodala.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie INEKO Inštitút pre ekonomické a sociálne reformyŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv