Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Galenova ulica v Košiciach sa zmenila na ulicu profesora Jána Kňazovického

Dsc0197.jpg
Ulica Jána Kňazovického

Galenova ulica v Košiciach sa vo štvrtok premenovala na ulicu Jána Kňazovického – významného chirurga a dlhoročného pracovníka a dekana košickej lekárskej fakulty.

S myšlienkou pomenovania niektorej z ulíc košického Starého mesta po profesorovi Kňazovickom prišiel pri príležitosti 120. výročia jeho narodenia dlhoročný pracovník Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach Július Vajó, jeho bývalý žiak.

Tento návrh podporilo vedenie Lekárskej fakulty UPJŠ a stotožnili sa s ním členovia Spolku lekárov mesta Košice i poslanci mestskej časti Košice-Staré mesto. Zhodli sa na premenovaní menšej ulice, čo by nespôsobilo problémy jej obyvateľom, ani firmám. Voľba preto padla na krátku Galenovu ulicu, neďaleko ktorej stojí Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, kde profesor Kňazovický pôsobil ako pedagóg i dekan Lekárskej fakulty.

V jej blízkosti sa nachádza aj Kostlivého ulica, pričom profesor Stanislav Kostlivý pôsobiaci na Lekárskej fakulte Slovenskej univerzity v Bratislave (z ktorej neskôr vznikla Komenského univerzita) bol učiteľom Jána Kňazovického v jeho chirurgických začiatkoch. Mestské zastupiteľstvo napokon tento návrh schválilo na svojom zasadnutí v decembri minulého roka.

Príležitosťou na slávnostný akt premenovania sa stal XXIII. memoriál profesora Kňazovického, ktorý sa koná v rámci odborného podujatia Východoslovenské lekárske dni.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 14. januára 2016 16:08Zdroj vZdravotnictve.sk

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...