Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dsc0197.jpg
Ulica Jána Kňazovického
14. januára 2016 16:08 Ostatné od vZdravotnictve.skvZdravotnictve.sk

Galenova ulica v Košiciach sa zmenila na ulicu profesora Jána Kňazovického

Galenova ulica v Košiciach sa vo štvrtok premenovala na ulicu Jána Kňazovického – významného chirurga a dlhoročného pracovníka a dekana košickej lekárskej fakulty.

S myšlienkou pomenovania niektorej z ulíc košického Starého mesta po profesorovi Kňazovickom prišiel pri príležitosti 120. výročia jeho narodenia dlhoročný pracovník Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach Július Vajó, jeho bývalý žiak.

Tento návrh podporilo vedenie Lekárskej fakulty UPJŠ a stotožnili sa s ním členovia Spolku lekárov mesta Košice i poslanci mestskej časti Košice-Staré mesto. Zhodli sa na premenovaní menšej ulice, čo by nespôsobilo problémy jej obyvateľom, ani firmám. Voľba preto padla na krátku Galenovu ulicu, neďaleko ktorej stojí Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, kde profesor Kňazovický pôsobil ako pedagóg i dekan Lekárskej fakulty.

V jej blízkosti sa nachádza aj Kostlivého ulica, pričom profesor Stanislav Kostlivý pôsobiaci na Lekárskej fakulte Slovenskej univerzity v Bratislave (z ktorej neskôr vznikla Komenského univerzita) bol učiteľom Jána Kňazovického v jeho chirurgických začiatkoch. Mestské zastupiteľstvo napokon tento návrh schválilo na svojom zasadnutí v decembri minulého roka.

Príležitosťou na slávnostný akt premenovania sa stal XXIII. memoriál profesora Kňazovického, ktorý sa koná v rámci odborného podujatia Východoslovenské lekárske dni.

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X