Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
VšZP
Foto: SITA / Ján Lörincz
22. septembra 2015 21:30 Poisťovníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Forai odstupuje z funkcie riaditeľa VšZP

Minister Čislák jeho abdikáciu prijal, ak sa však preukáže, že sporné zmluvy sú v poriadku, vymenuje ho naspäť do funkcie

Generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Marcel Forai odstupuje z funkcie. Informoval o tom v utorok hovorca ministerstva zdravotníctva Peter Bubla. Forai tak urobil po zverejnení informácií o zmluvách medzi štátnou poisťovňou a spoločnosťami jeho blízkej príbuznej Anny Sučkovej. Zároveň požiadal Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, aby skontroloval všetky zmluvy, ktoré podpísala VšZP s firmami, v ktorých pôsobila Sučková od roku 2004.

Minister Čislák abdikáciu šéfa najväčšej poisťovne prijal. Ako Bubla uviedol, ak sa preukáže, že spomínané zmluvy boli v poriadku, Foraia vymenuje minister naspäť do funkcie.

Na zmluvy VšZP s firmami, kde figuruje Sučková, upozornil poslanec NR SR Miroslav Beblavý. Podľa neho ide o 69 zmlúv, ktoré uzavrela VšZP so šiestimi spoločnosťami v hodnote 14 miliónov eur. Zmluvy však podľa poisťovne boli podpísané ešte pred tým, ako sa Marcel Forai stal generálnym riaditeľom zdravotnej poisťovne.

Beblavý na to kontroval, že ide o dodatky také rozsiahle, že sa dajú považovať za nové zmluvy. Celkovo tržby všetkých siedmich firiem stúpli podľa Finstatu a zbierky listín len medzi rokmi 2011 a 2014 o 420 % z 1,611 milióna eur na 6,766 mil. eur v roku 2014.

Forai podľa svojich vyjadrení poskytne Beblavému šesť zmlúv, vrátane všetkých dodatkov so šiestimi spoločnosťami, v ktorých pôsobí alebo v minulosti pôsobila jeho príbuzná. „Ostatných 63 zmlúv, ktoré napočítal pán poslanec Beblavý, neexistuje, rovnako ako suma 14 miliónov eur pre spoločnosti, kde je konateľom alebo spoločníkom moja teta Anna Sučková,“ reagoval Forai v pondelok na Beblavého obvinenia. Zároveň uviedol, že ak poslanec svoje tvrdenia nedoloží, podá naňho trestné oznámenie.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X