Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
EMA
Foto: SITA / AP
9. novembra 2017 11:14 Farmácia od SITASITA

Financial Times: Horúcimi kandidátmi na nové sídlo EMA sú Bratislava a Miláno

Dobrá ponuka a pro-európsky postoj Slovenska hrajú pre Bratislavu, odpor však kladie samotná agentúra.

Najvážnejšími kandidátmi na nové sídlo Európskej liekovej agentúry (EMA) sú Bratislava a Miláno. Uviedol to denník Financial Times s odvolaním sa na vysokopostavených diplomatov.

Ponuky Slovenska a Talianska boli podľa nich najlepšie, pričom slovenská bola najlepšia spomedzi krajín strednej a východnej Európy, ktoré ešte žiadnu európsku agentúru nemajú.

To môže hrať v prospech Bratislavy, keďže európski predstavitelia varujú pred pobúrením, ktoré by nastalo, ak by sa krajinám bez sídla agentúry opäť žiadna neušla.

Navyše Slovensko, pripomína Financial Times, vníma Brusel ako baštu aspoň nejakého pro-európskeho postoja v regióne, ktorý je čoraz viac naladený nepriateľsky voči európskej integrácii.

Masívny lobing

Ekonomický prínos sídla EMA a prestíž s ňou spojená vyvolali podľa slov jedného z nemenovaných diplomatov „masívny“ lobing, ktorý v súčasnosti vrcholí.

Bratislava je favoritom napriek vlažnej reakcii samotnej EMA, ktorá varovala, že môže prísť o viac ako 70 % zamestnancov, ktorí sa odmietajú presťahovať do hlavného mesta SR.

O budúcom sídle EMA sa rozhodne 20. novembra, pričom hlasovací systém označil Financial Times za nepredvídateľný. Krajiny totiž budú hlasovať za tri ponuky – najlepšia dostane tri body, druhá dva a tretia najlepšia jeden bod.

Ak v prvom kole nezíska jedna ponuka prevažnú časť hlasov, tri najlepšie ponuky pôjdu do ďalších kôl, kým sa nerozhodne o víťazovi. Hlasovanie je tajné.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X