Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Predseda strany SMER-SD Robert Fico SITA/Ivan Kopčáni
7. decembra 2015 8:00 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skvZdravotnictve.sk

Fico verí v sociálny dialóg pri riešení platov sestier

Riešením aktuálnej situácie sestier by mohol byť podľa premiéra SR Roberta Fica sociálny dialóg. „Verím, že sociálny dialóg bude metóda, ktorá bude fungovať aj v takých citlivých oblastiach ako je dnes napríklad diskusia o platoch zdravotných sestier a zdravotníckych pracovníkov,“ povedal Fico na slávnostnom sneme strany.

Premiér zároveň pripomenul, že v zdravotníckych zariadeniach v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR štát zvýšil platy sestrám a zdravotníckym pracovníkom na úroveň, ktorú predpisoval zákon, ktorý bol neskôr označený za protiústavný. „Toto zvýšenie sme nechali v platnosti,“ dodal.

Sestry podľa Fica neskôr žiadali, aby rovnaký nárast mali aj sestry a zdravotnícki pracovníci v iných zariadeniach ako v pôsobnosti rezortu zdravotníctva. „Na tento účel sme vyčlenili 55 miliónov eur a bol aj schválený príslušný zákon v Národnej rade SR. Môžeme sa prikrývať len takou perinou, na akú máme. Verím, že sociálny dialóg bude metóda, v rámci ktorej citlivo budeme tieto otázky posudzovať a nájdeme spoločné riešenie,“ vyjadril Fico. Premiér zároveň vyzdvihol prácu sestier a zdravotníckych pracovníkov.

Predseda vlády predstavil v sobotu tretí sociálny balíček v hodnote jednej miliardy eur. Jedným z opatrení je aj ďalšie zníženie odvodov na zdravotné poistenie pre nízkopríjomových zamestnancov, čo by štát malo stáť približne 90 miliónov eur.

„Ak budeme vo vláde, zreformujeme systém zdravotných odvodov s cieľom znížiť odvodové zaťaženie nízkojpríjmomvých zamestnancov. Nová právna úprava zvýši odpočítateľnú položku, čo znamená, nižšie zdravotné odvody. Systémové opatrenie zároveň rozšíri skupinu tých zamestnancov, ktorí budú mať nárok na odpočítateľnú položku,“ povedal premiér.

Vďaka tomuto opatreniu by sa odvodové zaťaženie malo znížiť okolo 780 tisíc zamestnancom.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X