Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Apothecary 437743_1280.jpg
Pixabay.com
20. novembra 2015 9:00 Farmácia od vZdravotnictve.skSITA

Farmaceuti budú vzdelávať verejnosť o liekoch

Fakultná lekáreň Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave (FaF UK) ponúka verejnosti možnosť dozvedieť sa užitočné informácie o liekoch na špeciálnych seminároch, ktoré sa budú konať v priestoroch FaF UK. Zámerom je zvyšovať povedomie širokej verejnosti o liekoch a ich správnom užívaní.

Podľa fakulty, pacient často nedisponuje všetkými potrebnými informáciami, ktoré by mal o svojom lieku a jeho užívaní vedieť. Tento nedostatok informácií môže v klinickej praxi spôsobovať problémy, nakoľko úspešnosť liečby je vo veľkej miere závislá od správneho užívania liekov.

Pacienti sa obracajú na laické, naivné a často aj škodlivé webové portály, resp. sa informovanosť šíri neodborným ústnym podaním. Riešením tohto problému je zabezpečenie správnych, odborných a zrozumiteľných informácií pre pacienta zo strany odbornej autority, čiže lekára alebo lekárnika.

Zamestnanci fakultnej lekárne preto pripravili sériu seminárov s názvom Farmácia pre všetkých, ktoré sa budú konať v priestoroch fakulty. „Farmaceutická fakulta UK by chcela pacientom, ktorí užívajú lieky, poskytnúť okrem výdaja lieku a základných informácií o užívaní niečo navyše. Preto sme sa rozhodli organizovať edukačné semináre pre širokú verejnosť,“ uviedla Miroslava Snopková z fakultnej lekárne.

Semináre budú viesť zamestnanci fakultnej lekárne, pedagógovia FaF UK, ako aj pozvaní odborníci z praxe. Jednotlivé semináre budú venované rôznym témam z oblasti farmácie a farmakoterapie.

Na prvých seminároch budú vysvetlené základné pojmy týkajúce sa liekov, ale aj to, ako vzniká cena lieku, prečo lieky stoja toľko, koľko stoja a prečo je dôležité ich užívanie presne podľa pokynov lekára alebo lekárnika.

Ďalšie semináre sa zamerajú na špecifické skupiny pacientov, akými sú starší ľudia, deti, tehotné a dojčiace ženy, resp. na pacientov s konkrétnym ochorením, napr. astma, cukrovka alebo vysoký krvný tlak. Záujemcovia sa môžu zúčastniť na všetkých seminároch podľa ich záujmu. Účasť na seminároch je bezplatná.

Prvý seminár sa uskutoční v stredu 25. novembra 2015. Podrobnejšie informácie o téme, čase a mieste konania, ako aj o možnosti prihlásenia sa na seminár, sa nachádzajú na webovej stránke FaF UK.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X