Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Falck Záchranná obmenila svoj vozový park

ZDRAVOTNÍCTVO: Sanitka novej generácie
Foto: SITA / Marek Mrviš

Najväčší poskytovateľ záchrannej zdravotnej služby na Slovensku doplnil svoj vozový park o 20 nových sanitiek. Investícia do nových vozidiel, okrem materiálovo-prístrojového vybavenia, predstavuje 1,3 milióna eur.

Falck Záchranná, a.s., najväčší poskytovateľ záchrannej zdravotnej služby na Slovensku, obmenila svoj vozový park, doplnila ho o 20 nových sanitiek.

Investícia do nových vozidiel, okrem materiálovo-prístrojového vybavenia, predstavuje 1,3 milióna eur. Informovali o tom zástupcovia spoločnosti vo štvrtok na tlačovej konferencii. Do ostrej prevádzky budú sanitky nasadené od štvrtka.

Sanitky sú v žltej farbe, pre ktorú sa Falck Záchranná rozhodla pre zvýšenie bezpečnosti ešte v roku 2014, kedy zakúpila prvé sanitné vozidlá v tejto farbe. Nové sanitky majú ergonomický interiér, cúvacie kamery a integrované výstražné majáky.

Vnútorné osvetlenie je zabezpečené pomocou moderných LED svietidiel, ktoré sa ovládajú dotykovým panelom v kabíne, ako aj pomocou tlačidiel z miesta vodiča.

Namiesto formulára tablet

Nové sanitky zároveň obsahujú technologické novinky, niektoré v testovacej prevádzke.

Novinkou na Slovensku je elektronický záznam o zdravotnom stave pacienta, ktorý nahradí tradičné a najmä zdĺhavé vypisovanie papierového formulára. Záchranár bude mať k dispozícii namiesto pera a formulára tablet so zabudovaným softvérom.

Pohľad na tablet, ktorý je súčasťou výbavy sanitky novej generácie spoločnosti Falck Záchranná
SITA / Marek Mrvišš

Ide o pilotný projekt, na ktorom Falck Záchranná spolupracuje so spoločnosťou Datalan.

„Elektronický záznam o zdravotnom stave pacienta je súčasťou nášho konceptu, takzvanej sanitky novej generácie. Chceme ukázať, že inovácie majú nezastupiteľné miesto v práci záchranárov, uľahčujú ju a v konečnom dôsledku pomáhajú pacientom,“ povedal riaditeľ Falck Záchranná Jozef Karaš.

K inováciám, ktoré chce Falck Záchranná postupne zaviesť, patrí aj detektor na zisťovanie prítomnosti oxidu uhoľnatého, súčasť bežnej záchranárskej výbavy v USA. Ako prvý poskytovateľ na Slovensku ním vybaví do konca septembra zatiaľ desať sanitiek.

Práve intoxikácia oxidom uhoľnatým býva príčinou desiatok výjazdov záchranárov najmä v zimnom období.

Matrace, vesty, aplikácia v smartfóne

V rovnakých sanitkách bude aj kombinovaný vákuový matrac kombi a taktické vesty pre záchranárov, ktoré by mali zefektívniť ich prácu najmä v prípade hromadných nešťastí a väčšieho počtu zranených. Od klasických viest sa líšia tým, že majú viac úložného priestoru pre konkrétne pomôcky.

K novinkám patria aj samonavíjacie bezpečnostné pásy na nosidlách a mobilná aplikácia STEMI, ktorú spoločnosť začala používať ešte v auguste v 30 sanitkách. Aplikáciu, ktorá umožňuje okamžitú hlasovú aj obrazovú konzultáciu EKG s kardiocentrom, majú záchranári v smartfóne.

Po potvrdení diagnózy infarktu je pacient bez časových strát transportovaný priamo do kardiocentra.

Falck Záchranná, a.s., prevádzkuje 107 staníc Rýchlej lekárskej pomoci (RLP) a Rýchlej zdravotnej pomoci (RZP). Jej materská firma, dánska spoločnosť Falck, je najväčšou záchranárskou, hasičskou a tréningovou spoločnosťou na svete. Okrem Slovenska pôsobí v 46 krajinách a zamestnáva 38 tisíc ľudí.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 8. septembra 2016 13:14Zdroj SITA

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X