Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ZDRAVOTNÍCTVO: Sanitka novej generácie
Foto: SITA / Marek Mrviš
8. septembra 2016 13:14 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA

Falck Záchranná obmenila svoj vozový park

Najväčší poskytovateľ záchrannej zdravotnej služby na Slovensku doplnil svoj vozový park o 20 nových sanitiek. Investícia do nových vozidiel, okrem materiálovo-prístrojového vybavenia, predstavuje 1,3 milióna eur.

Falck Záchranná, a.s., najväčší poskytovateľ záchrannej zdravotnej služby na Slovensku, obmenila svoj vozový park, doplnila ho o 20 nových sanitiek.

Investícia do nových vozidiel, okrem materiálovo-prístrojového vybavenia, predstavuje 1,3 milióna eur. Informovali o tom zástupcovia spoločnosti vo štvrtok na tlačovej konferencii. Do ostrej prevádzky budú sanitky nasadené od štvrtka.

Sanitky sú v žltej farbe, pre ktorú sa Falck Záchranná rozhodla pre zvýšenie bezpečnosti ešte v roku 2014, kedy zakúpila prvé sanitné vozidlá v tejto farbe. Nové sanitky majú ergonomický interiér, cúvacie kamery a integrované výstražné majáky.

Vnútorné osvetlenie je zabezpečené pomocou moderných LED svietidiel, ktoré sa ovládajú dotykovým panelom v kabíne, ako aj pomocou tlačidiel z miesta vodiča.

Namiesto formulára tablet

Nové sanitky zároveň obsahujú technologické novinky, niektoré v testovacej prevádzke.

Novinkou na Slovensku je elektronický záznam o zdravotnom stave pacienta, ktorý nahradí tradičné a najmä zdĺhavé vypisovanie papierového formulára. Záchranár bude mať k dispozícii namiesto pera a formulára tablet so zabudovaným softvérom.

Pohľad na tablet, ktorý je súčasťou výbavy sanitky novej generácie spoločnosti Falck Záchranná
SITA / Marek Mrvišš

Ide o pilotný projekt, na ktorom Falck Záchranná spolupracuje so spoločnosťou Datalan.

„Elektronický záznam o zdravotnom stave pacienta je súčasťou nášho konceptu, takzvanej sanitky novej generácie. Chceme ukázať, že inovácie majú nezastupiteľné miesto v práci záchranárov, uľahčujú ju a v konečnom dôsledku pomáhajú pacientom,“ povedal riaditeľ Falck Záchranná Jozef Karaš.

K inováciám, ktoré chce Falck Záchranná postupne zaviesť, patrí aj detektor na zisťovanie prítomnosti oxidu uhoľnatého, súčasť bežnej záchranárskej výbavy v USA. Ako prvý poskytovateľ na Slovensku ním vybaví do konca septembra zatiaľ desať sanitiek.

Práve intoxikácia oxidom uhoľnatým býva príčinou desiatok výjazdov záchranárov najmä v zimnom období.

Matrace, vesty, aplikácia v smartfóne

V rovnakých sanitkách bude aj kombinovaný vákuový matrac kombi a taktické vesty pre záchranárov, ktoré by mali zefektívniť ich prácu najmä v prípade hromadných nešťastí a väčšieho počtu zranených. Od klasických viest sa líšia tým, že majú viac úložného priestoru pre konkrétne pomôcky.

K novinkám patria aj samonavíjacie bezpečnostné pásy na nosidlách a mobilná aplikácia STEMI, ktorú spoločnosť začala používať ešte v auguste v 30 sanitkách. Aplikáciu, ktorá umožňuje okamžitú hlasovú aj obrazovú konzultáciu EKG s kardiocentrom, majú záchranári v smartfóne.

Po potvrdení diagnózy infarktu je pacient bez časových strát transportovaný priamo do kardiocentra.

Falck Záchranná, a.s., prevádzkuje 107 staníc Rýchlej lekárskej pomoci (RLP) a Rýchlej zdravotnej pomoci (RZP). Jej materská firma, dánska spoločnosť Falck, je najväčšou záchranárskou, hasičskou a tréningovou spoločnosťou na svete. Okrem Slovenska pôsobí v 46 krajinách a zamestnáva 38 tisíc ľudí.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X