EZdravie je v ostrej prevádzke, čelí však kritike

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Laptop
Foto: Thinkstock
Po dlhých rokoch čakania sa zdravotnícka obec dočkala nasadenia ostrej prevádzky elektronického zdravotníctva od začiatku tohto roka, po novom nazývaného aj ako eZdravie. Ako to už býva pri obrovských projektoch, ktorým eZdravie bezpochyby je, vynorilo sa množstvo kritických hlasov.

Ambulantní lekári vnímajú viacero nedostatkov

Prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR Marián Šóth upozornil na viacero nedostatkov, ktoré zaznamenali ambulantní lekári. Autentifikácia – inštalácia je niekoľkohodinový proces. Lekár ak vôbec má kartu zdravotníckeho pracovníka a PIN, vloží kartu do čítačky a zadá PIN, často však nasleduje problém s prihlásením, prípadne zistenie, že karta je chybná. „Čo sa tiež nestáva ojedinele,“ konštatoval Šóth.

Asociácia tiež upozornila na to, že vypadáva pripojenie systému, často je spomalený, a to je pripojených minimum ambulancií a nikto nevie odhadnúť ako bude systém pracovať pri pripojení napríklad 50 % ambulancií. Posielanie správ o vyšetrení do Národného centra zdravotníckych informácií má tiež svoje muchy, ktorým sú napríklad opakované žiadosti systému o zadanie PIN.

Prezident upozorňuje aj na fakt, že pri odoslaní údajov do NCZI vzniká časové omeškanie minimálne jedna minúta pri každom pacientovi, aj to len za predpokladu, že všetko funguje, časové omeškanie za deň je tak podľa lekárov 50 až 100 minút.

Lekárom chýba možnosť redukcie nálezu a diskrétnych údajov, prípadne poznámok lekára.

Problémy boli aj s kapitačnými vzťahmi s poistencami, napríklad deti narodené v roku 2016 a 2017 neboli zavedené v Národnom zdravotníckom informačnom systéme. Taktiež zmena kapitačného vzťahu nie je v systéme NCZI zaznamenaná v reálnom čase. V súčasnosti je niekoľkomesačný posun medzi evidenciou ZP a NCZI. Všeobecný lekár sa tak k údajom pacienta vôbec nedostane.

Ako priblížil Šóth, náklady ambulancie spojené so zavádzaním eZdravia predstavujú v prípade softvéru približne 400 eur, školenia 100 až 200 eur, nevyhnutný je aj hardvér. Asociácia tiež žiada zabezpečiť úhradu nákladov, ktoré musí ambulantný lekár vynaložiť pri povinnosti pripájania.

Computer
Foto: Thinkstock

Starší zubári zvažujú ukončenie činnosti

Časť zubných lekárov zvažuje ukončenie svojej činnosti. Podľa prezidenta Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL) Igora Moravčíka, dôvodom je zavádzanie systému eZdravie. Vstupné náklady zubných lekárov vzrástli pre hardvérové a softvérové vybavenie.

Podľa Moravčíka si treba uvedomiť vekovú štruktúru lekárov. „Niektorí kolegovia povedali, že ak sa budú musieť povinne zapojiť do tohto, zvažujú, či vôbec sa im oplatí zostať poskytovateľom zdravotnej starostlivosti,“ povedal prezident SKZL. Komora však zatiaľ nemá potvrdené ukončenie činnosti zubárov.

Problémom podľa šéfa komory bola okrem iného nedostatočná informovanosť. „Od 1. januára tohto roka sa majú lekári a ďalší zdravotnícki pracovníci pripájať k systému eZdravie. Doteraz nedostali relevantnú príručku, Národné centrum zdravotníckych informácii neorganizovalo ani školenia pre používateľov,“ upozornila komora.

Slovenská komora zubných lekárov požaduje, aby sankcie voči poskytovateľom neboli uplatňované a účinnosť príslušných ustanovení zákona týkajúcich sa sankcií za nepripojenie k eZdraviu bola odložená.

Farmaceuti sa vedia pripojiť

Slovenská lekárnicka komora (SLeK) vníma problematické pripojene lekárov a ambulancií.

„Tam treba identifikovať, z čoho ten problém vyplýva, či sa im nedoručili napríklad karty alebo PIN kódy, to už musia povedať oni, alebo je to neochota,“ povedal prezident komory Ondrej Sukeľ.

Ako však dodal, drvivá väčšina farmaceutov má preukazy aj čítačky a aj sa vedia pripojiť do systému.

„Penetrácia v ambulantnej sfére by mala byť vyššia, aj tá ochota lekárov prijať ako fakt, že sa nachádzame v 21. storočí by mohla byť podľa mňa trošku silnejšia,“ dodal prezident.

Ostrá prevádzka je podľa NCZI úspech, zmení sa však legislatíva pri sankciách

Národné centrum zdravotníckych informácií považuje spustenie eZdravia v ostrej prevádzke za úspech. „Na to, v akom stave sme projekt našli, na to, koľko problémov ten projekt so sebou niesol, tak sa nám podarilo systém nasadiť, systém funguje. Je nám úplne jasné, že systém má svoje ‚detské choroby‘, je to úplne prirodzené,“ povedal generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš.

Nczi
Peter Blaškovitš | Foto: SITA / Branislav Bibel

Podľa šéfa NCZI nie je možné pri projekte takéhoto rozsahu očakávať bezchybný priebeh.

„Uvedomujeme si tie ‚detské choroby‘, ktoré systém má a ktoré sa vyskytujú. Ale to, čo považujem za úspech, je, že nemáme ‚smrteľnú chorobu‘ toho projektu,“ zľahčil generálny riaditeľ. Technické problémy, ktoré NCZI eviduje, majú podľa Blaškovitša pod kontrolou. „Sú to všetko riešiteľné problémy. Samozrejme, nie všetky sú len na našej strane,“ dodal.

Na eZdravie hádžu všetky problémy

Ako Blaškovitš vysvetlil, samotné eZdravie nie je to, čo lekári vidia na svojich monitoroch. eZdravie je zakomponované do softvérov, ktoré vyrábajú súkromné firmy. Na Slovensku sa používajú systémy od 70 výrobcov, z nich však len dvadsiatka má certifikát NCZI. Tie síce pokrýva väčšinu trhu, no stále je tu množstvo ďalších.

Jedni podľa Blaškovitša procesom certifikácie prechádzajú, no ďalší sa radšej rozhodli z trhu odísť.

Často sa chyby skrývajú práve v užívateľskom rozhraní. Lekárom pritom často ani nenapadne, že dodávateľa softvéru môžu zmeniť.

Ďalšie nedostatky môžu podľa Blaškovitša spôsobovať problémy v samotnom počítači, ale aj pri internetovom pripojení. Riaditeľ NCZI zdôraznil, že na strane centra neevidujú žiadne spomalenie komunikácie, obzvlášť, keď systém beží na 10 % svojej kapacity.

Riaditeľ NCZI však zdôraznil, že chcú s poskytovateľmi komunikovať, pomáhať im riešiť problémy, naopak, nechcú chodiť po kontrolách a rozdávať pokuty. Napriek kritike časti zdravotníckej obce ostáva optimistický. Podľa neho lekári sami chcú pracovať v eZdraví. „Až 90 percent negatívnych postojov sa netýka procesu elektronizácie, ale samotného zdravotníctva,“ skonštatoval Blaškovitš.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie ASL SR Asociácia súkromných lekárov Slovenskej republikyNCZI Národné centrum zdravotníckych informáciíSKZL Slovenská komora zubných lekárovSLeK Slovenská Lekárnická Komora