Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ehealth_kruh.jpg
Foto: Pixabay.com
18. apríla 2018 13:27 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Do eZdravia je pripojených 7 587 poskytovateľov

NCZI avizuje úpravu sankcií pre lekárov a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Ambíciou je odstrániť sankcie vyplývajúce z vedenia elektronickej dokumentácie, respektíve ich zlúčiť s už existujúcimi sankciami.

Do elektronického zdravotníctva (eZdravie) je aktuálne pripojených 7 587 poskytovateľov zdravotnej starostlivosti z celkového počtu 8 310. O výsledkoch za prvý kvartál tohto roku informoval na tlačovej konferencii generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Peter Blaškovitš.

„Po prvom kvartáli sa nám podarilo veľmi výrazne posunúť to číslo dopredu a blížime sa k cieľovému naplneniu 100-percentného pripojenia poskytovateľov zdravotnej starostlivosti,“ povedal. Podľa neho ide o relevantných poskytovateľov s prihliadnutím na momentálne funkcionality eZdravia.

Zapisuje polovica všetkých pracovníkov

Do Národného zdravotníckeho informačného systému (NZIS) zapisuje údaje 12 275 zdravotníckych pracovníkov. „Sme niekde na úrovni 50 percent tých, ktorí majú byť pripojení,“ dodal šéf NCZI.

Blaškovitš podotkol, že aj keď máme 107 tisíc zdravotníckych pracovníkov, ide o dobré číslo, nakoľko 30 tisíc sestier má momentálne obmedzené kompetencie v rámci eZdravia.

Problém podľa neho nie je technický, ale legislatívny.

Pribudol opakovaný recept

Podľa zverejnených informácií je cez 92 % lekární pripojených do eZdravia. Od začiatku tohto roka bolo urobených 9 060 507 predpisov receptov.

Denne v priemere pribudne viac ako 230 tisíc liekov. Od začiatku tohto roka sa urobilo 2 166 856 záznamov z vyšetrenia. Denne pribudne v priemere 30 tis. vyšetrení do NZIS.

Od apríla systém eZdravie prináša funkcionalitu opakovaný recept. Ten má umožniť predpis až na 12 mesiacov, výber v lekárni bez papiera a bez nutnosti návštevy ambulancie, zníženie počtu pacientov čakajúcich iba na recept.

Chcú zmeniť sankcie

Zároveň NCZI avizuje úpravu sankcií pre lekárov a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

„Ambíciou NCZI je odstrániť sankcie vyplývajúce z vedenia elektronickej dokumentácie, respektíve ich zlúčenie s už existujúcimi sankciami, ktoré vyplývajú z vedenia samotnej zdravotnej dokumentácie,“ povedal Blaškovitš. Ako vysvetlil, treba zlúčiť papierový a elektronický svet.

Odstrániť by sa tiež malo zasielanie receptov do zdravotných poisťovní. Pri predložení správne podpísaného elektronického receptu lekárnik ďalej nespracúva, ani neodosiela papierový recept do zdravotnej poisťovne. Podľa šéfa NCZI sa tým zníži administratívna záťaž lekární.

Jedným z pripravovaných krokov je aj odstránenie archivácie dokumentácie, ak bola vytvorená elektronicky. Minimalizuje sa a následne sa odstráni povinnosť tlačiť a archivovať zdravotnú dokumentáciu.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X