Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sestra.jpg
Foto: Pixabay.com
20. júna 2018 13:00 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Európska federácia sestier protestuje proti premenovaniu asistentov

Ako upozorňuje EFN, zdravotnícki asistenti nemôžu byť považovaní za praktickú alebo inú kategóriu sestier.

Európska federácia sestier (EFN) upozornila prezidenta aj premiéra SR, že premenovať zdravotníckych asistentov na praktické sestry bolo nesprávne.

Ako uvádza v liste, ktorý zverejnila Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek, premenovanie schválil parlament bez ohľadu na názor sestier a bez zmeny študijných osnov na Slovensku.

„Toto nedodržanie smernice EÚ bude mať vážne právne dôsledky a začne konanie o porušení práva na Slovensku,“ uviedol v liste generálny sekretár EFN Paul De Raeve.

Rozdiel v kvalifikácii

Ako upozorňuje EFN, zdravotnícki asistenti nemôžu byť považovaní za praktickú alebo inú kategóriu sestier. Zdravotnícky asistent je odborníkom v ošetrovateľskej starostlivosti s 2 170 hodinami teoretickej a praktickej odbornej prípravy. Zdravotná sestra má aspoň 4 600 hodín teoretickej a klinickej odbornej prípravy.

„Vláda takýmto premenovaním ohrozuje celý systém zdravotnej starostlivosti, ohrozuje bezpečnosť pacienta, ako aj kvalitu starostlivosti,“ uvádza vo svojom liste De Raeve. (Premenovanie asistentov pritom navrhol poslanec SNS Štefan Zelník, nie vláda, pozn. red.).

Nedostatok zdravotných sestier znamená podľa neho nižšiu dostupnosť zdravotnej starostlivosti a zmena názvu asistenta na „praktickú sestru“ ohrozuje kvalitu služieb zdravotnej starostlivosti.

Riešte hlavné problémy, odkazuje EFN

Ako uvádza EFN, hazardovanie s terminológiou namiesto riešenia hlavných problémov, ktorými sú nízke mzdy a zlé pracovné podmienky, nie je riešením.

„Zmena terminológie len vytvára ilúziu, že tí, čo rozhodujú, prinášajú koncepčné riešenie základných problémov pre túto profesiu a systém zdravotnej starostlivosti,“ píše vo svojom liste EFN.

Federácia sestier vyzýva slovenských politikov a rozhodujúcich činiteľov, aby túto záležitosť brali vážne a začali prijímať opatrenia na udržanie bezpečnosti pacienta a kvality starostlivosti na vysokej úrovni.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X