Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
EMA
Foto: SITA / AP
5. októbra 2017 8:10 Farmácia od vZdravotnictve.skSITA

EMA zhodnotila ponuky na sťahovanie: Do Bratislavy nechce

Budova, ktorú jej ponúka Slovensko, sa jej pozdáva, vyhovujú jej aj školy. Ale nič iné.

AKTUALIZOVANÉ – Európska lieková agentúra zverejnila svoje hodnotenie ponúk na jej presťahovanie z Londýna. Pohľad agentúry na Bratislavu nie je pozitívny, upozorňuje, že pri sťahovaní do hlavného mesta SR by si nedokázala udržať dostatočný počet zamestnancov.

Veľmi kladne však hodnotí ponúknutú budovu, čím má Bratislava výhodu oproti miestam, ktoré ponúkajú napríklad aj Bonn, Helsinki či Štokholm, a bez nadšenia EMA prijala aj ponúkané budovy vo Viedni.

Spokojnosť agentúra vyjadrila aj s medzinárodnými školami v Bratislave.

A potom už začínajú výhrady.

Polohu Bratislavy, ktorá mala byť výhodou našej kandidatúry, EMA skritizovala. Za nedostatočný považuje počet priamych leteckých spojení s ďalšími hlavnými mestami Európskeho hospodárskeho priestoru a nedostatok letov na medzinárodné letiská.

Za negatívum považuje aj to, že sa Bratislava spolieha na letiská vo Viedni a Budapešti.

Do svojich výhrad EMA zaradila aj chýbajúcu možnosť uzavrieť registrované partnerstvá. „Kandidátska krajina musí vysvetliť, ako bude brať partnerstvá ľudí rovnakého pohlavia, ktoré už boli uzavreté v inej členskej krajine,“ píše agentúra.

Drucker: Musíme ich presvedčiť

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker si myslí, že ak raz ľudia [zamestnanci EMA] spoznajú Bratislavu, pochopia, že je to normálne, dobré mesto. „Musíme ich presvedčiť,“ povedal Drucker v rozhovore pre EUobserver.

Ak voľba nového sídla padne na Bratislavu, slovenská vláda zorganizuje poznávacie výlety pre personál EMA, aby sa zoznámili s hlavným mestom a zvyškom krajiny.

„Ak porovnáte Barcelonu, Miláno a Bratislavu, je jasné, že s nimi z marketingového hľadiska nemôžeme súťažiť. Ale ak sa pozrieme na štatistiky, dokážeme ich poraziť,“ dodal minister.

Stromček: Hodnoteniu nerozumiem

Štátneho tajomníka ministerstva dopravy Viktora Stromčeka zarazilo negatívne hodnotenie dopravnej dostupnosti Bratislavy.

„Nerozumiem, ako sa to mohlo stať,“ povedal pre EUobserver. EMA ako negatívum hodnotila, že sa Bratislava spolieha na medzinárodné letiská vo Viedni a v Budapešti. „Všetci v okolí Bratislavy považujú Schwechat aj za naše letisko,“ skonštatoval Stromček.

EUobserver ako možné vysvetlenie ponúka možnosť návratu hraničných kontrol na hranici s Rakúskom. Podľa Stromčeka však stále máme Schengen a môžeme cestovať do celej Európy bez hraníc.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X