EK ukončila voči Slovensku konanie pre opatrenia proti reexportu liekov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
lieky
Foto: Thinkstock

Brusel priznáva, že opatrenia proti reexportu liekov sú oprávnené, zároveň však tvrdí, že je potrebné hľadať primerané riešenie zložitej situácie s reexportom.

Európska komisia ukončila konanie voči Slovensku, ako aj voči Rumunsku a Poľsku, v súvislosti s opatreniami, ktoré tieto krajiny zaviedli na zamedzenie reexportu liekov.

Brusel tieto opatrenia skúmal v súvislosti s potrebou zosúladiť voľný pohyb tovaru s právom občanov na prístup k zdravotnej starostlivosti.

Ako informuje rezort zdravotníctva, komisia uznala, že opatrenia proti reexportu liekov sú oprávnené, pretože ich nedostatok môže mať negatívny vplyv na zdravie obyvateľstva.

Problém treba riešiť primerane

„Ministerstvo zdravotníctva víta toto rozhodnutie Európskej komisie. Hoci v rámci EÚ máme voľný pohyb tovaru, pre pacientov musíme v prvom rade zabezpečiť dostatok potrebných liekov. Dostupnosť liečby pre slovenských pacientov je pre nás prioritou,“ uviedla ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Ako ďalej informuje ministerstvo zdravotníctva, komisia dospela k záveru, že je potrebné hľadať spôsoby, ako primerane vyriešiť zložitú situáciu s reexportom liekov.

V minulosti malo Slovensko významné problémy s nedostatkom liekov kvôli špekulatívnemu vývozu do zahraničia. Preto v roku 2013 prijalo legislatívne opatrenia regulujúce narastajúci vývoz liekov v dôsledku ich nízkych cien, ktoré sú u nás stanovené priemerom z troch najlacnejších krajín v Európskej únii.

Aj napriek týmto opatreniam však vývoz liekov zo Slovenska zasahoval do takmer každej terapeutickej skupiny liekov. V niektorých prípadoch podľa ministerstva vznikal nedostatok všetkých alternatív.

Vláda preto v roku 2016 prijala legislatívne zmeny, podľa ktorých je za dostatok liekov priamo zodpovedný držiteľ registrácie, čo podľa ministerstva viedlo k zvráteniu situácie s nedostatkom liekov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia