Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Darovanie krvi
Foto: SITA / Radoslav Maťaš
7. novembra 2018 9:07 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA

Dúbravka v novembri organizuje hromadné darovanie krvi

Hromadný odber bude 15. novembra o 8:00 v Kultúrnom centre Fontána na Ožvoldíkovej

Bratislavská mestská časť Dúbravka organizuje v novembri hromadné darovanie krvi. Mestská časť o tom informuje na svojej oficiálnej internetovej stránke s tým, že hromadný odber bude 15. novembra o 8:00 v Kultúrnom centre Fontána na Ožvoldíkovej za Obchodným domom Saratov.

Vedenie mestskej časti ho organizuje v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR.

NTS: Každoročne potrebujeme 180-tisíc transfúznych jednotiek červených krviniek

Národná transfúzna služba (NTS) odporúča večer pred odberom a aj ráno piť čo najviac tekutín a večer zjesť len niečo ľahšie, diétnejšie. Pred odberom si dať napríklad pečivo, med, ovocie či zeleninu.

Pravidelní darcovia môžu darovať krv do veku 65 rokov a interval darovania pre mužov je každé tri mesiace a pre ženy každé štyri. Záujemcovia si musia priniesť občiansky preukaz a kartičku poistenca.

NTS na svojej oficiálnej webovej stránke informuje, že približne 180-tisíc transfúznych jednotiek červených krviniek každoročne spotrebujú iba na Slovensku.

Krv potrebujú obete úrazov a nehôd, ľudia, ktorí chodia na operácie, pacienti, ktorí sa liečia na leukémiu, na nádorové ochorenia i na ochorenia krvných buniek.

Celosvetovo za jeden rok pacientom podajú viac ako 26,5 milióna jednotiek krvných zložiek. Darcom krvi môže byť každý zdravý človek od 18 do 60 rokov, s minimálnou hmotnosťou 50 kg. Množstvo odobratej krvi (400 – 450 ml) je pre darcu neškodné. Objem krvnej straty sa doplní do 24 hodín, strata červených krviniek za dva týždne, strata železa za dva mesiace.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X