Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Toaletny_papier.jpg
Foto: Pixabay.com
18. septembra 2017 9:36 Zdravotníctvo od SITASITA

Drucker pripúšťa zmeny vo financovaní zdravotníctva

Minister Drucker hovorí, že ak si pacienti musia donášať vlastný toaletný papier, je to chybou vedenia nemocníc. Na toaletnom papieri totiž veľa neušetria.

Spôsob financovania zdravotníctva by sa mohol v niektorých častiach zmeniť. V nedeľnej diskusnej relácie RTVS O 5 minút 12 to pripustil minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

Do úvahy podľa neho prichádza napríklad, že by sa napríklad niektoré finančne náročné výkony, ako napríklad transplantácie, nehradili z prostriedkov zdravotných poisťovní, ale priamo na objednávku štátu.

Drucker by tak riešil problém veľkých nemocníc, ktoré vytvárajú najväčšie dlhy, ako napríklad Univerzitnú nemocnicu Bratislava (UNB).

Kritizoval však aj samotnú nemocnicu – podľa neho zámer zlúčiť päť bratislavských nemocníc bol dobrý, ale nepriniesol očakávané zefektívnenie hospodárenia. Každá súčasť nemocnice podľa ministra totiž očakáva, že práve jej sa zmeny týkať nebudú.

Oddlženie problémy nevyrieši, myslí si poslanec Krajčí

Pripravované oddlženie nemocníc podľa poslanca a člena zdravotníckeho výboru Mareka Krajčího (OĽaNO) nebude posledné a problémy nevyrieši.

Ako uviedol, bude treba ešte jedno za minimálne 250 miliónov eur. Nemocnice sa podľa neho rekordne zadlžujú, no na druhej strane, niektoré firmy v rezorte si dávajú dvojciferné marže. „Je to zle nastavený systém, za ktorý je zodpovedná vláda,“ zhodnotil Krajčí.

Zľavu nebudú chcieť zo všetkých faktúr

Minister upozornil, že ceny, ktoré dodávatelia určujú nemocniciam, sú relatívne vysoké aj preto, že dodávatelia si do nich účtujú náklady, ktoré v inom rezorte nie sú.

Sami si totiž musia požičiavať peniaze, pričom zaplatené od nemocníc dostanú napríklad až za dva roky. Práve táto časť záväzkov by podľa Druckera mala byť predmetom tzv. diskontu.

Novšie faktúry, pri ktorých tieto náklady ešte nevznikli, by mohli dodávatelia odpočítať vo forme zľavy. Naopak, pri starších záväzkoch zľavy nebude ministerstvo žiadať.

Vlastný toaletný papier je chybou manažmentu

Drucker súhlasil, že nemocnice sú dlhodobo podfinancované. Je to najmä preto, že hlavne väčšie nemocnice musia dať 80 % svojich výdavkov na mzdy zamestnancov.

Odmietol však povestné donášanie vlastného toaletného papiera pre pacientov.

Ako upozornil, tieto náklady sú len mizivou časťou rozpočtov nemocníc a ak niektorá nemocnica žiada od pacientov, aby si nosili vlastný toaletný papier, je to chyba vedenia, nie nedostatku peňazí v zdravotníctve.

INEKO: Oddlžovanie je morálny hazard

Ako pre agentúru SITA uviedol analytik INEKO Dušan Zachar, každé oddlžovanie, ktoré sa pravidelne opakuje, predstavuje riziko morálneho hazardu.

„Oceňujem však, že nepôjde o bezpodmienečné oddlženie. Ministerstvo nastavilo pár sankčných mechanizmov, ktoré môžu v určitej miere motivovať niektoré zdravotnícke zariadenia, aby po oddlžení hospodárili lepšie,“ konštatoval.

Zachar sa však obáva, že pre niektoré veľké štátne nemocnice to nebude dostatočná výstraha a budú aj naďalej vytvárať nové dlhy. Chýbajú totiž podľa neho také systémové opatrenia a reformy v zdravotníctve, ktoré by toto riziko účinnejšie obmedzovali.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X