Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prezident ANS Marián Petko
Foto: SITA / Marek Mrviš
31. marca 2016 11:37 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Drucker prijal zástupcov Asociácie nemocníc Slovenska

Asociácia nemocníc Slovenska prebrala s novým šéfom rezortu viaceré oblasti, podľa slov prezidenta ANS Mariána Petka budú v diskusii pokračovať v najbližšom čase.

Minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker vo štvrtok prijal zástupcov Asociácie nemocníc Slovenska (ANS). Ako informoval novinárov prezident ANS Marián Petko, s ministrom otvorili niekoľko tém, pričom sa dohodli, že v krátkom čase budú v diskusii pokračovať.

Zástupcovia ANS prebrali okrem iného s ministrom financovanie zdravotníctva v tomto roku, predovšetkým nemocníc. Venovali sa aj systému DRG a elektronizácii zdravotníctva (eHealth), témou boli aj medicínske štandardy. „Veľmi dôležitou témou bola stratifikácia nemocníc (rozdelenie, kategorizovanie – pozn. red.) a ako ďalej s nemocnicami,“ uviedol Petko.

Prezident asociácie taktiež ministrovi pripomenul, že je potrebných 95 miliónov eur pre celý rezort na to, aby bol systém v tomto roku stabilný. ANS na to upozorňovala už koncom minulého roka.

„Minister si vypočul našu argumentáciu. Máme zmluvy so zdravotnými poisťovňami, so súkromnými na prvé štyri mesiace a so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou na deväť mesiacov,“ povedal Petko.

Ako však upozornil, súkromné zdravotné poisťovne avizovali, že ak nenastane dofinancovanie alebo presun peňazí v zdravotníctve, k 1. máju tohto roka pristúpia k zníženiu platieb. „To znamená, znížili by nám platby za hospitalizácie, za výkony, čo by znamenalo pre nemocnice obrovský problém,“ vysvetlil Petko.

ANS chce preto v najbližšom čase rokovať so súkromnými zdravotnými poisťovňami.

Asociácia tlmočila aj svoje požiadavky v oblasti platieb za diagnózu (DRG). „Nesúhlasíme so základnou sadzbou tak, ako bola zadefinovaná, pretože je rozdelená na päť typov nemocníc a zákon pozná len nemocnice všeobecné a špecializované. Po druhé nebolo to prerokované na riadiacom výbore, nebolo ani prezentované, z čoho sa skladá základná sadzba. To znamená, či sú v tom odpisy, či sú v tom spoločné vyšetrovacie a liečebné zložky,“ vysvetlil Petko.

Popoludní by sa minister mal stretnúť aj so zástupcami sestier a pôrodných asistentiek.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X