Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tomáš Drucker
SITA / Ľudovít Vaniher
12. júla 2016 15:38 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skvZdravotnictve.sk

Drucker predstavil v Bruseli priority predsedníctva

Slovensko nadviaže na aktivity holandského predsedníctva predovšetkým v oblasti nedostupnosti liekov. Témami budú aj antimikrobiálna rezistencia, boj proti tuberkulóze, či narastajúci výskyt nadváhy a obezity v Európe.

Minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker v utorok vystúpil pred členmi Výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a potravinovú bezpečnosť (ENVI) Európskeho parlamentu.

Ako informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Stanislava Luptáková, šéf rezortu predstavil priority slovenského predsedníctva v oblasti zdravotníctva.

Drucker skonštatoval že Slovenská republika nadviaže na aktivity holandského predsedníctva a partnerov Tria, predovšetkým v oblasti nedostupnosti liekov. Témou bude aj antimikrobiálna rezistencia, ktorá je hrozbou pre globálnu, regionálnu a národnú zdravotnú bezpečnosť.

Slovenské predsedníctvo bude pokračovať v diskusii o spolupráci v boji proti tuberkulóze, ktorá je podľa ministerstva čoraz väčšou hrozbou v rámci globalizácie. Cieľom bude spoločné zamyslenie sa nad riešeniami tohto problému v Skupine pre verejné zdravie na vysokej úrovni, ktorá pripraví podklady pre diskusiu neformálnej Rady ministrov zdravotníctva 3. a 4. októbra 2016 v Bratislave.

Očkovanie, nadváha, demencia

„Efektívnym nástrojom v boji proti nadmernej spotrebe antibiotík a rozširujúcej sa odolnosti voči týmto liekom, je očkovanie. Preto, aj s prihliadnutím na súčasný trend antivakcinačných kampaní, sme sa rozhodli otvoriť túto tému aj na neformálnej Rade pre zdravotníctvo v októbri v Bratislave,“ priblížil minister.

Aktuálnou témou bude aj narastajúci výskyt nadváhy a obezity v Európe, ktorý podľa Druckera dosiahol úroveň epidémie.

„Aj preto je potrebné apelovať na zníženie nadmerného príjmu energie, nasýtených tukov, transmastných kyselín, cukru a soli v potravinách. Komisia a členské štáty EÚ už identifikovali najdôležitejšie oblasti, ktoré sú spojené s výživou a životným štýlom, je nevyhnutné o nich diskutovať,“ informoval minister zdravotníctva.

Ambíciou slovenského predsedníctva je podľa Druckera posilniť ciele a aktivity v oblasti chronických neinfekčných chorôb a hľadať možnosti na zníženie rizikových faktorov.

Vzhľadom na to, že podľa Svetovej zdravotníckej organizácie až takmer 35 % európskej populácie trpí poruchami mozgu, jednou z tém bude aj Alzheimerova choroba a riešenie vedeckých, zdravotných a sociálnych aspektov demencie.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X