Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kuba_vlajka.jpg
Foto: Pixabay.com
20. februára 2018 17:53 Farmácia od mevZdravotnictve.sk

Drucker na Kube rokuje o lieku na diabetickú nohu

Ministerstvo uvažuje o vybudovaní Centra pre liečbu diabetickej nohy

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker na Kube rokuje o lieku na diabetickú nohu. Ako potvrdila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová, Drucker je súčasťou delegácie vedenej ministrom vnútra Róbertom Kaliňákom.

Na Kube sa šéf rezortu zdravotníctva stretne s viacerými predstaviteľmi kubánskej exekutívy, predovšetkým však s viceprezidentom rady ministrov Ricardom Cabrisasom a ministrom pre verejné zdravie Robertom Moralesom Ojedom.

„Hlavnou témou rokovaní je aplikácia lieku Heberprot a vybudovanie Centra pre liečbu diabetickej nohy na Slovensku, ktoré by slúžilo aj pacientom z iných krajín Európy, ako aj ďalšie možnosti vzájomnej spolupráce predovšetkým v oblasti vedy a výskumu,“ uzavrela Eliášová.

Liek v rámci deblokácie

Liek Heberprot-P doviezli na Slovensko na jar minulého roku ako súčasť deblokácie kubánskeho dlhu. Po dovezení sa ešte mesiac muselo čakať na kubánskych lekárov, ktorí museli zaškoliť slovenský personál.

Pacientom sa liek podával v troch nemocniciach – najprv v Nemocnici J. A. Reimana v Prešove, následne v Univerzitnej nemocnici Bratislava a v Národnom endokrinologickom a diabetologickom ústave v Ľubochni. Prešovská nemocnica hodnotila výsledky lieku veľmi pozitívne.

Heberprot-P je využívaný v 23 krajinách sveta, Slovensko je prvou a jedinou európskou krajinou, v ktorej sa používa.

Na Slovensku nie je liek registrovaný, ale právna úprava jeho používanie umožňuje. Z Kuby bolo na Slovensko privezených 7 000 balení tohto lieku.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X