Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NR SR: Sídlo slovenského parlamentu
Foto: SITA/Diana Černáková
23. októbra 2018 16:07 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Dobrovoľné očkovanie parlament neposunul do druhého čítania

Podľa ĽSNS je očkovanie nielen formálne povinné, ale aj sankcionovateľné

Strana Kotleba – Ľudová strana naše Slovensko (ĽSNS) predložila do parlamentu návrh novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorého cieľom bolo vytvoriť podmienky pre slobodné rozhodovanie sa občanov Slovenskej republiky o podstúpení lekárskeho zákroku – očkovania. Do druhého čítania ho však poslanci NR SR neposunuli.

V niektorých krajinách je dobrovoľné

Podľa poslancov strany je očkovanie nielen formálne povinné, ale aj sankcionovateľné pomerne vysokými pokutami. Dobrovoľne očkovanie je podľa nich možné aj v iných krajinách EÚ a v niektorých sa očkuje proti menšiemu počtu chorôb.

Spomedzi iných európskych štátov nie je očkovanie povinné napríklad vo Švajčiarsku, v Nórsku, v Rusku alebo na Islande. Mimo Európy nie je povinné napríklad v Kanade, v Austrálii, na Novom Zélande a v Japonsku. V Spojených štátoch amerických sa dá odmietnuť z náboženských dôvodov v takmer všetkých štátoch.

Poslanec ĽSNS Rastislav Schlosár v rozprave pripomenul, že sa očkuje aj proti chorobám, ktoré sa na Slovensku v posledných desaťročiach neobjavili.

Dobrovoľné očkovanie je podľa neho na vzostupe a nik nemá právo nútiť ľudí k tomu, aby tento zákrok podstúpili.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X