Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dlh.jpg
Foto: Pixabay.com
9. mája 2018 8:11 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Dlhy nemocníc stále rastú

AKTUALIZOVANÉ – Zadlžujú sa všetky druhy nemocníc, najviac však štátne 

Rezort zdravotníctva zaznamenal vlani celkový stav záväzkov 1,46 mld. eur. V porovnaní s rokom 2016 ide o nárast o 81,34 mil. eur, pričom najväčší rast záväzkov vykázali zdravotnícke zariadenia v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva. Vyplýva to z informácie o vývoji dlhu v rezorte zdravotníctva za rok 2017, o ktorej by mala v stredu rokovať vláda.

Celkové záväzky po lehote splatnosti boli vo výške 791,13 mil. eur, čo je v medziročnom porovnaní viac o 143,89 mil. eur, keďže v roku 2016 boli celkové záväzky po lehote splatnosti na úrovni 647,24 mil. eur.

Stav záväzkov spolu na úrovni istiny v zdravotníckych zariadeniach v pôsobnosti MZ SR bol k 31. decembru 2017 vo výške 833,69 mil. eur, z toho záväzky po lehote splatnosti boli v sume 679,24 mil. eur a záväzky v lehote splatnosti tvorili 154,45 mil. eur.

Prioritne riešia univerzitné a fakultné nemocnice

Ministerstvo zdravotníctva prioritne sústreďuje svoje aktivity na 13 najväčších zdravotníckych zariadení vo svojej pôsobnosti. Ako sa píše v materiáli, ide o:

 • Univerzitnú nemocnicu Bratislava,
 • Univerzitnú nemocnicu L. Pasteura Košice,
 • Univerzitnú nemocnicu Martin,
 • Národný ústav detských chorôb Bratislava,
 • Detskú fakultnú nemocnicu s poliklinikou Banská Bystrica,
 • Detskú fakultnú nemocnicu Košice,
 • Fakultnú nemocnicu s poliklinikou F.D.R. Banská Bystrica,
 • Fakultnú nemocnicu Trnava,
 • Fakultnú nemocnicu Trenčín,
 • Fakultnú nemocnicu s poliklinikou J. A. R. Prešov,
 • Fakultnú nemocnicu Žilina,
 • Fakultnú nemocnicu Nitra,
 • Fakultnú nemocnicu s poliklinikou Nové Zámky.

„Celkové záväzky týchto 13 zdravotníckych zariadení v roku 2017 vzrástli o 123,52 mil. eur, čo v porovnaní s predchádzajúcim rokom predstavuje nárast o 20,15 mil. eur,“ uvádza sa v informácií o vývoji dlhu.

Záväzky po lehote splatnosti 13 fakultných a univerzitných nemocníc tvoria 82 % z celkovej hodnoty záväzkov.

Najviac dlžia dodávateľom liekov

Z hľadiska štruktúry záväzkov po lehote splatnosti najvyšší podiel na celkovom dlhu zdravotníckych zariadení v pôsobnosti MZ SR má už dlhodobo dlh voči dodávateľom liekov a špeciálneho zdravotníckeho materiálu, čo predstavuje 52,7-percentný podiel z celkového dlhu.

Dlh voči verejným financiám (záväzky voči Sociálnej poisťovni, daňovým úradom a zdravotným poisťovniam) je 30,1 % z celkového dlhu, dlh voči ostatným zdravotníckym zariadeniam a Národnej transfúznej službe tvorí 5,4 % dlhu, voči dodávateľom energií, t. j. dodávateľom plynu, energií a vody je vo výške 3,3 %.

Aj rezortné a delimitované zvyšujú zadlženosť

Zdravotnícke zariadenia v pôsobnosti Ministerstva vnútra SR, Ministerstva obrany SR a Ministerstva spravodlivosti SR vykazujú záväzky po lehote splatnosti k 31. decembru 2017 kumulatívne vo výške 26,19 mil. eur.

V porovnaní s rokom 2016 sa záväzky tejto kategórie zvýšili o 1,3 mil. eur. Záväzky v lehote splatnosti sú v celkovej výške 13,53 mil. eur, čo oproti roku 2016 predstavuje pokles o 1,48 mil. eur.

Vývoj záväzkov po lehote splatnosti u zariadení delimitovaných na obce, VÚC a transformované na neziskové organizácie za ostatných päť rokov osciluje okolo priemernej hodnoty 78,51 mil. eur.

Zo zverejnených informácií vyplýva, že spomínané zariadenia majú záväzky po lehote splatnosti vo výške 85,13 mil. eur. Výška záväzkov v lehote splatnosti je pre túto kategóriu zariadení 46,11 mil. eur. Oproti roku 2016 sa zvýšili záväzky po lehote splatnosti o 10,22 mil. eur, záväzky v lehote splatnosti zaznamenali pokles o 4,76 mil. eur.

Foto: SITA/Radoslav Maťaš

Špánik: Oddlžovanie je nevyhnutné

„Dlhy v zdravotníctve stále sú, žiaľ, aj sa tvoria napriek určitým opatreniam, ktoré už boli prijaté a ktoré sa realizujú. Niektoré čísla zatiaľ nevystihujú úplne podstatu, pretože sa v nich neodrážajú niektoré pozitívne trendy,“ povedal po rokovaní vlády štátny tajomník rezortu zdravotníctva Stanislav Špánik.

Pripomenul, že dofinancovanie 30 miliónmi eur sa uskutočnilo začiatkom roka 2018.

Príčin, prečo sa nemocnice zadlžujú, je podľa štátneho tajomníka veľa. „Jednou z nich je aj problém platieb zdravotných poisťovní,“ povedal Špánik s tým, že mnohokrát sa vyšetrenia robia duplicitne. Oddlžovanie nemocníc je podľa neho nevyhnutné.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X