Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eura
Foto: FreeImages.com
29. apríla 2016 12:01 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skvZdravotnictve.sk

Dlhy nemocníc rastú rýchlejšie

Pri súčasnom tempe zadlžovania môžu záväzky fakultných a univerzitných nemocníc dosiahnuť v roku 2018 až 857 mil. eur.

Zadlžovanie fakultných a univerzitných nemocníc pokračuje rýchlejšie ako v roku 2014. Uvádza sa to v Národnom programe reforiem SR 2016, ktorý v piatok schválila vláda. Záväzky po lehote splatnosti sa medzimesačne zvyšovali v priemere o 5,7 mil. eur v roku 2014, v roku 2015 to bolo 9,1 mil. eur.

Celkové záväzky v minulom roku dosiahli 533 mil. eur. Pri súčasnom tempe zadlžovania môžu záväzky v roku 2018 dosiahnuť úroveň 857 mil. eur.

Ako zároveň upozorňuje program, Slovensko stále zaostáva v efektívnosti zdravotníctva. Aj keď výdavky na zdravotníctvo rastú, očakávaná dĺžka života sa zvyšuje len pomaly. Pre rok 2013 dosahoval priemer EÚ 61,5 roka zdravého života, ale Slovák si bez chorôb mohol užiť len 54,4 roka. Vláda chce tento vek do roku 2020 predĺžiť na 60 rokov.

Zdravotníctvu chce kabinet pomôcť opatreniami, ktoré už avizoval v programovom vyhlásení vlády. Medzi nimi sú aj zlepšenie finančného riadenia a hospodárenia poskytovateľov, výstavba novej nemocnice v Bratislave, zavedenie DRG a e-Healthu.

Znovu definovať by sa mali typy nemocníc, čo by pomohlo zlepšiť koordináciu zapojenia zariadení do liečby a zefektívniť by sa malo využitie lôžkových kapacít. Vláda opäť potvrdila svoj úmysel zaviesť pravidlá pre platby poistencov a viaczdrojové financovanie zdravotníctva. Nezabudla ani na obmedzenie zisku zdravotných poisťovní, opäť však zdôrazňuje, že to má byť v súlade s právom SR a EÚ.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X