Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dlh.jpg
Foto: Pixabay.com
26. septembra 2018 13:53 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Dlhy nemocníc narastajú aj napriek oddlžovaniu, varuje SK+MED

Podľa zástupcov asociácie dodávateľov síce pohľadávky do roku 2016 riešila prvá etapa oddlžovania, za rok 2017 sú však obrovské a rastú aj v roku 2018

Dlhy nemocníc narastajú aj napriek oddlžovaniu. Zástupcovia Slovenskej asociácie dodávateľov zdravotníckych pomôcok (SK+MED) to uviedli v stredu na svojej tlačovej besede.

Podľa nich síce pohľadávky do roku 2016 riešila prvá etapa oddlžovania, pohľadávky za rok 2017 sú však obrovské a rastú aj v roku 2018.

Asociácia vníma prvú etapu ako nevyhnutnú, až 80 % z dodávateľov, ktorých SK+MED združuje, ju reálne potrebovalo na svoje fungovanie.

Mnohých dodávateľov už banky nedokázali financovať, niektorí nedostali zaplatené ani po dvoch rokoch. Viacerí členovia asociácie spolu do oddlžovania prispeli 1,5 miliónom eur zo svojich istín.

Starý dlh sa znížil, no nevyrovnal

Dlh nemocníc v prvom kole oddlžovania sa znížil asi o 56 miliónov eur, stále však podľa SK+MED ostáva približne 130 miliónov eur, ktoré neboli zaplatené.

Dodávatelia, ktorí na oddlžovanie reagovali v prvej fáze, sa už do druhej nemusia zapojiť, uviedol predseda asociácie SK+MED Vladimír Mičieta.

Druhú etapu víta, dodnes však podľa neho nie je jasné, kedy začne, a aké bude mať pre dodávateľov podmienky, pretože ministerstvo o tom ešte neinformovalo.

Vôbec nevedia, či to bude za rok 2017, alebo tam budú aj pohľadávky z nasledujúceho roku.

Prevencia zadlžovania je nedostatočná

Štát podľa asociácie síce nemocnice oddlžuje, nenastavil však dostatočne mechanizmy, aby tomu predchádzal. Oddlžovaním sa vyriešili len elementárne potreby, aby dodávatelia vôbec prežili, uviedli predstavitelia asociácie.

„Základnou otázkou je, ako uchopiť to financovanie, vysporiadať sa s minulosťou, “ dodala členka predsedníctva SK+MED Nikol Kubaská.

Podľa nej je tiež dôležité, ako nemocnice plnia ozdravné programy, ku ktorým sa zaviazali, a či sa zlepšujú. “ Konečne by sme sa mali zaoberať aj dodržiavaním európskej smernice o včasných platbách,“ ukončila.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X