Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro_rozmazane.jpg
Foto: Pixabay.com
10. mája 2019 13:02 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Dlh v zdravotníctve rastie, záväzky vlani presiahli 1,5 miliardy eur

Najväčší rast záväzkov zaznamenali zdravotnícke zariadenia v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva.

V minulom roku boli v rezorte zdravotníctva záväzky na úrovni istiny vo výške 1,51 mld. eur. V porovnaní s rokom 2017 tak záväzky stúpli o 50,99 mil. eur.

Najväčší rast záväzkov pritom zaznamenali zdravotnícke zariadenia v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. V univerzitných a fakultných nemocniciach záväzky spolu na úrovni istiny narástli v roku 2018 o 46,66 mil. eur. V roku 2017 narástli o 131,56 mil. eur a v roku 2016 o 112,19 mil. eur. Vyplýva to z Informácie o vývoji dlhu v rezorte zdravotníctva za rok 2018.

Analytik INESS upozorňuje, že vlády za posledných 15 rokov nespravili nič, čo by narastajúce dlhy v rezorte zvrátilo.

Neefektívnosť alebo finančná náročnosť

“Dlhy z roka na rok narastajú, pričom najväčší podiel na tom majú netransformované štátne nemocnice. Môžeme diskutovať o tom, či je to kvôli neefektívnosti alebo, ako konštatuje dokument, spôsobené okrem iného aj tým, že v týchto zariadeniach sa uskutočňuje najväčší rozsah finančne náročných výkonov poskytovanej zdravotnej starostlivosti,“ uviedol pre agentúru SITA analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS Martin Vlachynský.

Analytik tiež kritizuje, že vlády za posledných 15 rokov nespravili nič, čo by túto situáciu zvrátilo. “Niekedy to až vyzerá, akoby úhradový mechanizmus padol z nebies a vláda nemala žiadnu moc upraviť ho,” dodal Vlachynský.

Chodba, nemocnica, čakáreň
Foto: Thinkstock.com

MZ: Z menších nemocníc prevážajú pacientov do veľkých

Ministerstvo zdravotníctva v reakcii pre agentúru SITA uviedlo, že spomínaný materiál konštatuje napríklad aj informáciu o vývoji hospodárenia z hľadiska nákladov a výnosov v 13 fakultných a univerzitných nemocniciach. Tie sú najväčšími zdravotníckymi zariadeniami a pacientom sa v nich poskytuje tá najnáročnejšia zdravotná starostlivosť.

Z medziročného vývoja záväzkov po lehote splatnosti v jednotlivých kategóriách je podľa MZ zrejmé, že najväčšie odchýlky, nárast alebo pokles zadlženosti, nastáva v zdravotníckych zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti rezortu.

“Tu si ale treba uvedomiť jeden dôležitý rozmer. V týchto nemocniciach sa uskutočňuje najväčší rozsah finančne náročných výkonov poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Pacienti z menších regionálnych nemocníc v ťažkých stavoch, častokrát v ohrození života, sú prevážaní práve do fakultných a univerzitných nemocníc. Tam dostávajú komplexnú špičkovú zdravotnú starostlivosť,” pripomenulo ministerstvo.

Penazenka.jpg
Foto: Pixabay.com

Problém aj s osobnými nákladmi

Štátne fakultné a univerzitné nemocnice podľa rezortu vykonávajú tie najdrahšie výkony. V tejto súvislosti sa tak podiel medicínsky a ekonomicky najnáročnejších výkonov presúva z menších nemocníc práve do spomínaných zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva zdravotníctva.

Situáciu pri zlepšovaní finančnej kondície nemocníc podľa rezortu komplikuje aj vysoký podiel osobných nákladov v pomere k výnosom od zdravotných poisťovní, ktorý sa medziročne zvyšuje.

“Preto intenzívne a veľmi cielene pracujeme na systematických krokoch pre efektívne nakladanie s verejnými financiami, avšak tak, aby to nemalo v žiadnom prípade negatívny dopad na pacienta. Výsledkom sú napríklad ušetrené desiatky miliónov eur vďaka efektívnym centrálnym nákupom a elektronickým aukciám,” dodalo ministerstvo.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X