Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

DFNsP oslávila 20 rokov od prvej transplantácie kostnej drene

Vak_transfuzny.jpg
Pixabay.com

Transplantačná jednotka kostnej drene (TJKD), ktorá je súčasťou Kliniky detskej hematológie a onkológie (KDHaO) Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) Bratislava, si pripomenula 20. výročie svojho vzniku. Prvú transplantáciu kostnej drene lekári urobili 22. novembra 1995. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Dana Kamenická.

V minulosti sme na Slovensku nemali takéto pracovisko a deti, ktoré boli indikované na transplantáciu krvotvorných buniek z hľadiska hematologického ochorenia alebo nezvládnutého onkologického ochorenia, boli transplantované v Prahe. Staršie deti nad 15 rokov sa riešili na transplantačnom pracovisku pre dospelých.

„Jednoznačne bol najvyšší čas zriadiť takéto centrum  aj na Slovensku,“ uviedla primárka TKJD Júlia Horáková. „Začínali sme s dvomi izolačnými boxmi vybavenými HEPA filtráciou a klimatizáciou a mali sme veľkú snahu vytvoriť pre deti s potrebou transplantácie krvotvorných buniek čo najlepšie podmienky. V tom čase sme transplantovali 3 – 4 deti ročne a kapacita boxov nám stačila. Neskôr postupne dochádzalo k nárastu transplantácií a s pôvodnou kapacitou sme už nedokázali zabezpečiť transplantačný program. Bola nutná rekonštrukcia s rozšírením kapacity a vytvorili sme nový izolačný box a sterilné izby pre deti s potransplantačnými komplikáciami, ale ani toto riešenie nebolo optimálne.“

Lekári očakávali ďalší nárast transplantácií a hľadali nové riešenie pre tieto deti. V čase, keď už robili 20 – 30 transplantácií ročne, tri boxy kapacitne nestačili a tak 1. júna 2011 bola slávnostne otvorená nová TJKD ako samostatné oddelenie KDHaO so šiestimi sterilnými boxmi. V tom čase najvýznamnejší projekt v zdravotníctve pre deti bol zrealizovaný za podpory Ministerstva zdravotníctva SR, Nadácie Kvapka nádeje a mnohých darcov.

Prvá pacientka

Tak, ako sa toto pracovisko rokmi menilo až do dnešnej podoby, postupne aj samotní lekári získavali skúsenosti a predovšetkým dôveru v samých seba. „Nemali sme vlastné skúsenosti, na úvod sme ich získavali v rámci študijných pobytov na zahraničných detských transplantačných centrách v Prahe a Viedni.

„Prvú transplantáciu sme urobili 22. 11. 1995. Bolo to dievčatko s akútnou leukémiou a bola to súrodenecká transplantácia. Keby nebola transplantovaná u nás, bola by indikovaná na transplantáciu v Prahe. Rodičia už vedeli, že na Slovensku sme práve zriadili takéto centrum a rozhodli sa pre naše pracovisko. Dali nám nesmiernu dôveru a my sme ich nemohli sklamať. Za našu prvú pacientku sme aj dýchali, aby to dobre dopadlo, lebo transplantácia je výkon spojený s rizikom. Našťastie, všetko dobre dopadlo, celý proces sme konzultovali so zahraničným pracoviskom a snažili sme sa urobiť pre pacientku to najlepšie, čo sme vedeli a mohli,“ povedala Júlia Horáková. A tak sa celý začiatočný tým lekárov často stretával pri lôžku svojej prvej pacientky aj počas víkendov.

„Boli sme zvedaví, ako sa má. Mala osem rokov a v tom čase práve oslavovala narodeniny v sterilnom boxe. Pred Vianocami opustila nemocnicu a išla domov. Dnes sa má dobre, sama sa už stala mamou zdravého dieťaťa a tešíme sa spolu s ňou z jej životných úspechov. Chodí nás navštevovať aj so svojím chlapčekom, boli sme na jej svadbe a náš vzťah je dodnes viac ako nadštandardný,“ zaspomínala si na svoju prvú pacientku primárka J. Horáková.

Počet transplantácií rastie

Prvú nepríbuznú transplantáciu lekári vykonali v roku 2001 a k dnešnému dňu majú transplantácie od nepríbuzných darcov prevahu medzi alogénnymi transplantáciami (od zdravého darcu).  Tvoria zhruba dve tretiny a tento trend je každoročne rovnaký. Štepy najčastejšie získavajú z registra darcov v Nemecku, ale v poslednom období viac transplantujú pacientov aj vďaka slovenským darcom a činnosti Národného registra darcov kostnej drene SR.

Počet transplantácií postupne narastá. „Nárast o 10 – 15 transplantácií ročne sledujeme aj vďaka tomu, že máme dostupných nepríbuzných darcov, zlepšila sa tiež diagnostika ochorení, ktoré sú v detskom veku indikované na transplantácie.  Sú to predovšetkým vrodené poruchy imunity, o tom nám hovoria aj počty transplantovaných detí s nemalígnym ochorením, u ktorých sledujeme podstatnejší nárast. Tým, že diagnostika pokročila, máme aj viac detí transplantovaných vo veku pod jeden rok.  Deti s poruchou imunity sú indikované a transplantované pred dovŕšením pol roka života,“ povedala Júlia Horáková.

V minulosti deti s poruchami imunity nemali také šance na vyliečenie ako dnes. „Potreba transplantovať tieto deti tu určite bola, len sme o nich nevedeli a pravdepodobne zomierali ešte pred určením diagnózy. Otvorením pracoviska pre vrodené poruchy imunity v našej nemocnici sa šance na vyliečenie týchto detí výrazne zlepšili. Deti sú centralizované a na toto ochorenie sa myslí,“ povedala Júlia Horáková.

V súčasnosti je TJKD plnohodnotné európske pracovisko pre detské transplantácie, jediné na Slovensku, ktoré spĺňa všetky kritériá na plnenie plynulého transplantačného programu. V súčasnosti lekári môžu transplantovať 6 detí naraz. Počas svojej existencie vykonali 334 transplantácií, z nich 213 alogénnych a 121 autológnych.

 

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 23. novembra 2015 8:00Zdroj vZdravotnictve.sk

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...