Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sono_nudch.jpg
Foto: Nadácia Volkswagen Slovakia
17. októbra 2018 15:46 Zdravotnícke zariadenia od mevZdravotnictve.sk

Detským pacientom na Kramároch pomôže nový prenosný ultrazvuk

Na rádiologickom oddelení NÚDCH vybudujú v spolupráci so študentami VŠVU prostredie priateľské deťom

Pacientom Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) pomôže nový ultrazvuk. Do užívania ho dnes odovzdali zástupcovia spoločností Siemens a Nadácie Volkswagen Slovakia.

Ako uviedol generálny riaditeľ Siemens, s.r.o. na Slovensku Vladimír Slezák, celková výška daru je 80-tisíc eur.

Zariadenie Siemens ACUSON Freestyle vo verzii Elite 4.0 je najvyššou a najmodernejšou verziou prenosného ultrazvukového prístroja na Slovensku.

V reálnom čase

Ako priblížil primár rádiologického oddelenia NÚDCH Dušan Haviar, sonografické vyšetrenie sa tak dá pacientovi urobiť aj priamo na lôžku.

„V reálnom čase tak môžeme sledovať napríklad prietokové pomery v tepnách a žilách, či je prítomná trombóza po zavedení centrálnych venóznych katétrov, robiť diagnostiku všetkých brušných orgánov, sledovať pohyby črevných slučiek a iné,“ vysvetlil Haviar.

Výhoda ultrazvuku oproti iným zobrazovacím vyšetreniam je v jeho opakovateľnosti. Je to neškodná vyšetrovacia metóda, pri ktorej nie je stanovený limit dávok žiarenia a dá sa opakovane aplikovať. To lekárom umožňuje sledovať vývoj určitého chorobného procesu.

Pomôže najmenším

Na rádiologickom oddelení ročne urobia viac ako 55 tisíc vyšetrení, z toho 16 247 ultrazvukov. V rámci celého NÚDCH lekári urobia viac ako 22 500 ultrazvukových vyšetrení.

Ako povedal generálny riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela, nový prístroj pomôže predovšetkým pri vyšetrovaní najmenších pacientov v inkubátoroch.

„Lekárom v takomto malom priestore oveľa ľahšie vyšetruje dieťa so sondou s bezkáblovou technológiou. Alebo na jednotkách intenzívnej starostlivosti, operačných sálach je jednoduchšia manipulácia v sterilnom prostredí so sondami bez káblov,“ dodal.

Skrášlia priestory

Siemens a Nadácia Volkswagen Slovakia sa rozhodli okrem darovania nového prístroja aj finančne prispieť na vizuálnu úpravu detskej ambulancie a čakární, v ktorej bude prístroj neskôr umiestnený.

Priestory budú upravené tak, aby sa v nich detskí pacienti cítili dobre. „Pekné prostredie a zaujímavé objekty a obrázky vo vyšetrovniach dokážu upútať pozornosť najmenších detí do takej miery, že ich lekári môžu bez problémov vyšetriť. Len v minimálnych prípadoch je tak potrebné pacienta farmakologicky pritlmiť,“ objasnil Kužela

Ako dodal, prostredie priateľské k deťom by NÚDCH postupne chcel vybudovať vo všetkých vyšetrovniach a chodbách Rádiologického oddelenia v spolupráci s pedagógmi a študentmi Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.

Na návrh nového vizuálu priestorov bude vyhlásená dizajnérska súťaž, v rámci ktorej mladí výtvarníci vytvoria návrhy podľa vlastných predstáv prispôsobené potrebám detských pacientov.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X