Detské kliniky DFNsP Bratislava sa zlúčili do jednej

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
DFNsP Kramáre
Foto: SITA / Diana Černáková

I. a II. detská klinika LF UK a Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) Bratislava sa od 1. januára 2017 zlúčili do jednej. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Dana Kamenická.

Ako uviedol riaditeľ nemocnice Ladislav Kužela, hlavným cieľom novovzniknutej zlúčenej kliniky je zvýšenie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti pacientom. Docieliť to má predovšetkým spájaním klinických služieb, medicínskeho výskumu a profesionálneho tréningu koncentrovaním špecialistov z dvoch kliník v rámci jednej kliniky.

„Nevytvárame nový model poskytovania zdravotnej starostlivosti, tento princíp sa osvedčil a veľmi dobre funguje na všetkých prestížnych univerzitných pracoviskách v Európe a USA a som rád, ho môžeme priniesť aj pre našich pacientov,“ dodal Kužela.

Počet lôžok sa nemení

Vedením novovzniknutej klinika bola poverená Ľudmila Podracká. Podľa nej, klinika, ktorá bude mať rovnaký počet lôžok, ako bolo doteraz na obidvoch pracoviskách, prinesie skvalitnenie zdravotnej starostlivosti okrem iného aj tým, že pracovníci budú koncentrovaní na jednom mieste podľa svojich špecializácií.

„Je to dôležité najmä z toho dôvodu, že dnes sa v rámci jednotlivých špecializácií odborníci viac atomizujú a detailnejšie sa zaoberajú určitými chorobnými jednotkami – napríklad ochoreniami pečene alebo ochoreniami čreva,“ vysvetlila Podracká.

Integrácia špecialistov do samostatných odborných tímov tak prinesie komplexný pohľad na ochorenie. „Pacienti budú v rukách všetkých špecialistov z daného odboru, zrýchli sa diagnostický proces a následné rozhodnutie sa pre liečbu,“ zhrnula Podracká.

Jednotné protokoly

Lekári na klinike budú používať jednotné diagnostické a liečebné protokoly a v rámci jednotlivých špecializácií vytvoria pracovné skupiny v oblasti napríklad endokrinológie, gastroenterológie, nefrológie, pneumoalergológie, metabolických ochorení a iných.

Takáto organizácia práce prinesie pozitívnu zmenu aj v rámci vizít, na ktorých budú vždy prítomní všetci špecialisti. Tento model je podľa nemocnice veľmi prínosný aj pre mladých lekárov, ktorí sa častejšie stretnú s celým spektrom ochorení a naučia sa nové veci. Rovnako prínosný bude aj v ambulantnej činnosti, kde pacienti budú v rukách všetkých špecialistov z daného odboru.

Špecializovať sa budú aj zdravotné sestry. V rámci pedagogickej činnosti nový model vytvorí priestor pre širšie pokrytie jednotlivých odborov. Súčasťou novovzniknutej kliniky bude aj prístrojovo vybavená jednotka intermediárnej starostlivosti so šiestimi lôžkami určená pre pacientov s potrebou intenzívnejšej liečebno-preventívnej a ošetrovateľskej zdravotnej starostlivosti.

Po organizačnej stránke sa pre pacientov nič nemení. Všetky potrebné informácie o ambulanciách dostanú, tak ako doteraz, na pracovisku registrácie pri vstupe do polikliniky. Ďalšie informácie o lôžkovom pracovisku môžu získať v odborných ambulanciách kliniky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NÚDCH Národný ústav detských chorôb