Detské kardiocentrum za 25 rokov liečilo skoro štvrť milióna detí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Detské kardiocentrum
Foto: SITA / Marko Erd

Nadácia DKC na rozvoj kardiocentra a pomoc rodinám malých pacientov rozdelila za 25 rokov vyše troch miliónov eur

Takmer štvrť milióna malých pacientov s ochoreniami srdca prešlo ambulanciami Detského kardiocentra (DKC) v Bratislave za 25 rokov jeho existencie.

Po jeho vzniku klesla úmrtnosť na choroby srdca u detí z 15 na tri percentá.

Celé štvrťstoročie mu pomáha Nadácia DKC, ktorá na rozvoj kardiocentra a pomoc rodinám malých pacientov rozdelila za toto obdobie vyše troch miliónov eur. Viac ako polovica tejto sumy išla na zakúpenie moderných prístrojov nutných na diagnostiku a operácie.

Za štvrťstoročie 7 500 operácií

Ako dnes na tlačovej besede informoval jeden zo zakladateľov DKC a primár Oddelenia funkčného vyšetrovania Jozef Mašura, Detské kardiocentrum ročne vykoná viac ako 300 operácií srdca a 300 ďalších zákrokov, za 25 rokov tam uskutočnili vyše 7 500 operácií.

Jeho ambulanciami každý rok prejde asi 10-tisíc detských pacientov. Na Slovensku sa ročne narodí asi 60-tisíc detí, z toho asi 400 trpí nejakou vrodenou poruchou srdca.

DKC sídli v Detskej fakultnej nemocnici na bratislavských Kramároch, momentálne je však už vo výstavbe nový pavilón Národného ústavu srdcovocievnych chorôb v Bratislave, kam sa kardiocentrum presťahuje.

Nové sídlo bude podľa Mašuru spĺňať tie najmodernejšie kritériá.

Zástupca primára oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny Martin Záhorec uviedol, že DKC sa zaoberá najmä vrodenými srdcovými chorobami, ktoré tvoria asi 75 percent prípadov.

Zdôraznil pritom, že okrem okamžitej pomoci, napríklad operácie, sa kardiocentrum špecializuje na dlhodobú starostlivosť o svojich detských pacientov, keďže vrodené vývinové chyby si často vyžadujú niekoľkoročnú, niekedy až celoživotnú liečbu.

Pomáha aj nadácia

Činnosť Detského kardiocentra už 25 rokov podporuje Nadácia DKC, ktorá mu pomáha najmä s nákupom medicínskych prístrojov, no aj pri zvyšovaní odbornosti personálu.

Taktiež sa usiluje o zlepšovanie podmienok nielen pre pacientov, ale aj ich rodičov, ktorí s dieťaťom často strávia v nemocnici celé mesiace.

„Získané financie používame aj na základné veci, ako je nákup nábytku do izieb rodičov, nákup televízorov, obliečok či pyžamiek pre deti,“ uviedla správkyňa nadácie Mária Kadlečíková.

Nadácia podľa nej už niekoľko rokov organizuje veľmi populárny Detský kardiotábor pre deti aj ich rodičov.

Minulý školský rok spustili vzdelávací projekt Žijem naplno. V rámci tohto programu sa detským pacientom venujú špeciálni pedagógovia.

Kadlečíková vysvetlila, že pacienti kardiocentra často zaostávajú za ich rovesníkmi. Mávajú tiež narušený psychický a sociálny vývoj, čo spôsobuje napríklad napojenie na mimotelový obeh, časté anestézy a dlhodobé hospitalizácie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Detské kardiocentrum