Detská hematológia a onkológia prešla modernizáciou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vak_transfuzny.jpg
Pixabay.com

Klinika detskej hematológie a onkológie (KDHaO) Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) Bratislava opäť prešla modernizáciou. Ako informovala hovorkyňa nemocnice Dana Kamenická, na klinike pribudla nová rodinná izba, ktorá bude slúžiť na komunikáciu lekárov s pacientmi a ich rodičmi.

S ohľadom na zdravotnú bezpečnosť a vyšší komfort detí boli zrekonštruované aj pacientske izby, nové sú podlahy a tiež kuchynka.

Podľa riaditeľa nemocnice Ladislava Kuželu už všetky zmeny boli potrebné a veľmi pomôžu. „Priestor na komunikáciu lekárov s pacientmi a ich rodičmi sme nemali a veríme, že nová rodinná izba bude dôstojným miestom na komunikáciu, ktorá je pre zúčastnené strany sama osebe veľmi náročná a zaťažujúca,“ skonštatoval Kužela.

Rovnako izby pre deti s veľmi oslabenou imunitou, v ktorých boli vybudované samostatné predsienky, zvýšia nielen komfort, ale v prvom rade bezpečnosť pacientov.

Rekonštrukcia je výsledkom spolupráce spoločnosti Lidl Slovenská republika a Nadácie Televízie Markíza. Oba subjekty v rámci napĺňania spoločenskej zodpovednosti podporujú zdravotnú starostlivosť o vážne choré deti.

Ako povedala prednostka KDHaO Alexandra Kolenová, je veľmi náročné rodičom povedať – vaše dieťa má rakovinu – a pripraviť ich na všetko, čo náročná liečba so sebou prináša. V novej rodinnej izbe si lekári v pokoji sadnú s rodinou pacienta a  porozprávajú sa o diagnóze a liečbe, ktorá ich dieťa čaká. „V priebehu ochorenia ako dieťa reaguje na liečbu, o prípadných komplikáciách, o tom, že ich dieťa sa vyliečilo, ale niekedy aj tom, že ho nevieme vyliečiť,“ vysvetlila Kolenová.

Na takúto náročnú komunikáciu lekári doteraz využívali pracovňu psychológov, ktorá síce ponúkala obidvom stranám príjemné prostredie, ale nemohla im poskytnúť toľko času, koľko by na takúto náročnú komunikáciu a následné zvládnutie emócií potrebovali.

Na oddelení veľkých detí boli v piatich pacientskych izbách určených pre leukopenických pacientov (s oslabenou imunitou) vytvorené samostatné predsienky. „Našou snahou bolo predelením izieb a vytvorením samostatných predsienok zvýšiť bezpečnosť pacientov s veľmi nízkou imunitou. V predsienkach je napríklad priestor pre infúzne pumpy, z ktorých sa prostredníctvom dlhých hadičiek infúzia zavádza pacientom. Zdravotná sestra tak manipuluje s infúziami v predsienke, čím sa minimalizujú opakované vstupy k pacientovi a dieťa je viac chránené pred vonkajším prostredím,“ povedala prednostka A. Kolenová.

V budúcnosti lekári plánujú na klinike vytvoriť nový koncept poskytovanej zdravotnej starostlivosti, ktorý bude spočívať vo vytvorení samostatného priestoru pre vysoko rizikových pacientov,  štandardného lôžkového a ambulantného oddelenia.

Na Slovensku lekári ročne diagnostikujú 150 nových detských pacientov s onkologickým ochorením. Až polovica z nich sa lieči na KDHaO v DFNsP Bratislava.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NÚDCH Národný ústav detských chorôb