Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nacuvaci_pristroj.jpg
Pixabay.com
28. júla 2016 14:09 Poisťovníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Deti s poruchou sluchu dostanú viac na načúvacie prístroje

Sluchové postihnutie je jedným z mála hendikepov, s ktorým sa dá plnohodnotne žiť, ak sa u dieťaťa odhalí ešte v ranom veku a dostane starostlivosť, akú potrebuje

Deti s poruchou sluchu budú mať väčšiu šancu, aby sa naučili hovoriť a dokázali sa plnohodnotne zaradiť medzi počujúcu väčšinu. Zdravotné poisťovne začnú preplácať načúvacie prístroje sluchovo postihnutým deťom a mladým v oveľa vyššej sume ako doteraz.

Od októbra tohto roka uhradia za načúvacie prístroje pre deti a mladých do 18 rokov namiesto 190 eur až 500 eur za jeden kus, pričom dieťa s obojstrannou poruchou sluchu má nárok na dva kusy.

Rozhodnutie ministerstva zdravotníctva prišlo po takmer rok trvajúcej snahe rodičov z občianskeho združenia Nepočujúce dieťa a lekárov. Táto zmena podľa OZ prinesie väčšiu dostupnosť moderných načúvacích prístrojov vhodných pre deti.

Postihnutie treba odhaliť čo najskôr

„Sluchové postihnutie je jedným z mála hendikepov, s ktorým sa dá plnohodnotne žiť, ak sa u dieťaťa odhalí ešte v ranom veku a dostane starostlivosť, akú potrebuje,“ uviedol František Majtán, predseda OZ Nepočujúce dieťa, ktorý je zároveň otcom sluchovo postihnutého chlapca.

Podľa neho je dôležité, aby sa postihnutie odhalilo čo najskôr a aby dieťa s poruchou sluchu dostalo už od šiesteho mesiaca špeciálno-pedagogickú starostlivosť a kvalitné načúvacie prístroje.

„Za modely, ktoré sú vhodné pre deti, musia teraz rodičia doplácať aj stovky eur za jeden prístroj,“ hovorí Majtán.

Preto sa OZ Nepočujúce dieťa s pomocou lekárov snažili dosiahnuť, aby kvalitné načúvacie prístroje, ktoré bez doplatku predpisujú deťom v Rakúsku, Nemecku alebo Veľkej Británii, boli samozrejmosťou aj pre slovenské deti.

Chýba sieť odborníkov

„Ak je dieťa sluchovo postihnuté a jeho porucha sluchu nie je dostatočne kompenzovaná, bude výrazne ovplyvnený rozvoj reči a následné uplatnenie dieťaťa v ďalšom živote,“ konštatovala foniatrička Dagmar Volmutová.

Na Slovensku podľa občianskeho združenia chýba aj celoplošná sieť odborníkov, ktorí sa starajú o deti so sluchovým postihnutím a ich rodičov. Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Bratislave preto zriaďuje centrum, ktoré príde s najnovšími vyšetrovacími a rehabilitačnými postupmi pre deti, ďalšie v iných časrtiach Slovebnska vzniknú v najbližších rokoch.

„Zriadenie viacerých centier pre diagnostiku a riešenie poruchy sluchu u detí, ktoré pripravujeme, bude dôležitou zmenou v starostlivosti o sluchovo postihnuté deti na Slovensku,“ zdôraznila foniatrička Dagmar Volmutová.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X