Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Deti po popáleninách prežili šesť dní v tábore na Šírave

Rehab_popal.jpg
AGEL SK

Klinika popálenín a rekonštrukčnej chirurgie, Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, ktorú manažérsky riadi skupina AGEL, tento rok opäť zorganizovala tábor pre deti po termickom úraze.

Šesťdňový rehabilitačný pobyt, ktorý sa uskutočnil v hoteli Granit na Medvedej hore pri Zemlínskej Šírave, v termíne 20. – 25. júna 2016, aj tentokrát prebiehal pod vedením  lekárky Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Sone Babjákovej.

Bazén, kone, loď, turistika

Tábor organizuje Klinika popálenín a rekonštrukčnej chirurgie už od roku 1994 ako posthospitalizačnú starostlivosť a podporu pre deti z celého Slovenska, ktoré v minulosti utrpeli viac alebo menej závažný termický úraz, následkom ktorého im na tele aj na duši zostali mnohopočetné jazvy.

Tím z Nemocnice Košice-Šaca priniesol deťom intenzívny rehabilitačný program. Ten, okrem hlavnej rehabilitácie v bazéne, zvyčajne zahŕňa aj návštevu Hippocentra s jazdou na koňoch, plavbu výletnou loďou po Šírave, turistickú vychádzku k Vinnému jazeru, výlet do chránenej oblasti Morské oko a množstvo športových a spoločenských hier.

Intenzívny rehabilitačný program pod dozorom lekára a zdravotných sestier má podľa Babjákovej pomôcť znovu nadobudnúť sebadôveru v oblasti výzoru, získať radosť zo života, zvýšiť sebavedomie, zmenšiť pocit izolácie, zlepšiť fyzickú kondíciu.

„Toto všetko sú benefity, ktoré môžu deti získať počas takýchto rehabilitačných pobytov, ktoré sa dajú v stredoeurópskom meradle považovať v podstate za ojedinelé,“ uviedla Babjáková.

Pobyt s rovesníkmi pomáha

Myšlienka detských táborov pre deti po termickom úraze vznikla v USA, kde ich má na starosti celá sieť profesionálov. Neskôr túto myšlienku prebrala aj European Burns Association.

Medzi detskými pacientmi sú tábory obľúbené. Je to miesto, kde ich nik nesúdi a kde vedia, že nie sú na svete sami.

Spoločnosť rovesníkov s podobným osudom môže prispieť k zlepšeniu psychickej kondície a v neposlednom rade odbúrať bariéry, s ktorými si v bežnom prostredí tieto deti vedia poradiť len veľmi ťažko, a často to nezvládajú ani rodičia či psychológovia.

Detský rehabilitačný tábor pre deti po termickom úraze chystá v prípade záujmu Klinika popálenín a rekonštrukčnej chirurgie aj budúci rok.

„Veríme, že prostredníctvom rehabilitačného tábora sa naša starostlivosť o detského pacienta nekončí v nemocnici, ale pokračuje aj za jej múrmi,“ zdôraznil riaditeľ nemocnice Ján Slávik.

Termické úrazy sú špecifické tým, že pacienti trávia v nemocnici dlhý čas. Ich zranenia si často vyžadujú návrat a niekedy aj viac následných rekonštrukčných zákrokov.

Klinika popálenín a rekonštrukčnej chirurgie je výučbovou základňou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. V roku 1971 založil generál MUDr. Štefan Šimko toto pôvodne Centrum pre liečbu popálenín ako prvé na Slovensku a  v priebehu 45 rokov svojej existencie prešlo niekoľkými etapami.

Dnes je to moderné  klinické pracovisko, ktoré sa podieľa na výučbe študentov medicíny a taktiež doškoľuje lekárov z rôznych chirurgických odborov v rámci predatestačnej prípravy. Spádovú oblasť pracoviska tvorí  viac ako polovica Slovenska.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 25. júla 2016 11:40Zdroj vZdravotnictve.sk

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X