Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rehab_popal.jpg
AGEL SK
25. júla 2016 11:40 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skvZdravotnictve.sk

Deti po popáleninách prežili šesť dní v tábore na Šírave

Klinika popálenín a rekonštrukčnej chirurgie, Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, ktorú manažérsky riadi skupina AGEL, tento rok opäť zorganizovala tábor pre deti po termickom úraze.

Šesťdňový rehabilitačný pobyt, ktorý sa uskutočnil v hoteli Granit na Medvedej hore pri Zemlínskej Šírave, v termíne 20. – 25. júna 2016, aj tentokrát prebiehal pod vedením  lekárky Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Sone Babjákovej.

Bazén, kone, loď, turistika

Tábor organizuje Klinika popálenín a rekonštrukčnej chirurgie už od roku 1994 ako posthospitalizačnú starostlivosť a podporu pre deti z celého Slovenska, ktoré v minulosti utrpeli viac alebo menej závažný termický úraz, následkom ktorého im na tele aj na duši zostali mnohopočetné jazvy.

Tím z Nemocnice Košice-Šaca priniesol deťom intenzívny rehabilitačný program. Ten, okrem hlavnej rehabilitácie v bazéne, zvyčajne zahŕňa aj návštevu Hippocentra s jazdou na koňoch, plavbu výletnou loďou po Šírave, turistickú vychádzku k Vinnému jazeru, výlet do chránenej oblasti Morské oko a množstvo športových a spoločenských hier.

Intenzívny rehabilitačný program pod dozorom lekára a zdravotných sestier má podľa Babjákovej pomôcť znovu nadobudnúť sebadôveru v oblasti výzoru, získať radosť zo života, zvýšiť sebavedomie, zmenšiť pocit izolácie, zlepšiť fyzickú kondíciu.

„Toto všetko sú benefity, ktoré môžu deti získať počas takýchto rehabilitačných pobytov, ktoré sa dajú v stredoeurópskom meradle považovať v podstate za ojedinelé,“ uviedla Babjáková.

Pobyt s rovesníkmi pomáha

Myšlienka detských táborov pre deti po termickom úraze vznikla v USA, kde ich má na starosti celá sieť profesionálov. Neskôr túto myšlienku prebrala aj European Burns Association.

Medzi detskými pacientmi sú tábory obľúbené. Je to miesto, kde ich nik nesúdi a kde vedia, že nie sú na svete sami.

Spoločnosť rovesníkov s podobným osudom môže prispieť k zlepšeniu psychickej kondície a v neposlednom rade odbúrať bariéry, s ktorými si v bežnom prostredí tieto deti vedia poradiť len veľmi ťažko, a často to nezvládajú ani rodičia či psychológovia.

Detský rehabilitačný tábor pre deti po termickom úraze chystá v prípade záujmu Klinika popálenín a rekonštrukčnej chirurgie aj budúci rok.

„Veríme, že prostredníctvom rehabilitačného tábora sa naša starostlivosť o detského pacienta nekončí v nemocnici, ale pokračuje aj za jej múrmi,“ zdôraznil riaditeľ nemocnice Ján Slávik.

Termické úrazy sú špecifické tým, že pacienti trávia v nemocnici dlhý čas. Ich zranenia si často vyžadujú návrat a niekedy aj viac následných rekonštrukčných zákrokov.

Klinika popálenín a rekonštrukčnej chirurgie je výučbovou základňou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. V roku 1971 založil generál MUDr. Štefan Šimko toto pôvodne Centrum pre liečbu popálenín ako prvé na Slovensku a  v priebehu 45 rokov svojej existencie prešlo niekoľkými etapami.

Dnes je to moderné  klinické pracovisko, ktoré sa podieľa na výučbe študentov medicíny a taktiež doškoľuje lekárov z rôznych chirurgických odborov v rámci predatestačnej prípravy. Spádovú oblasť pracoviska tvorí  viac ako polovica Slovenska.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X