Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Juraj Šteňp
Dekan LF UK Juraj Šteňo SITA / Robert Tappert
18. novembra 2015 10:58 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skvZdravotnictve.sk

Dekan lekárskej fakulty: celé Slovensko potrebuje novú nemocnicu

O tom, že Bratislava potrebuje novú nemocnicu, sa podľa analytika Tomáša Szalaya vie približne 40 rokov. UNB však poskytuje starostlivosť pre celé Slovensko, upozorňuje dekan LF UK Juraj Šteňo.

Podľa dekana Lekárskej fakulty Univerzity Komenského Juraja Šteňa nie Bratislava, ale celé Slovensko potrebuje novú nemocnicu. „To, čo poskytuje v súčasnosti Univerzitná nemocnica v Bratislave pre všetkých obyvateľov Slovenskej republiky, je na niektorých pracoviskách až také, že to nie je len porovnateľné so špičkou vo svete, ale tam sa priamo niekedy tvorí špička,“ konštatoval Šteňo v rámci diskusie “Výstavba novej nemocnice v Bratislave: Sen alebo reálny projekt”.

Ako uviedol, diskusia a rozhovory so skupinou, ktorá ma na starosti projekt novej nemocnice, už začali. „Dostali sme možnosť formulovať ,aké máme požiadavky. Pravda je taká, že zatiaľ to nedospelo tak ďaleko, že by sme mali predstavu, aká veľká bude nemocnica, aká bude dispozícia nemocnice, vnútorná logistika, náväznosť jednotlivých pracovísk,“ dodal Šteňo.

Pri obstarávaní novej univerzitnej nemocnice v Bratislave chýba podľa výkonného riaditeľa Health Policy Institute (HPI) Tomáša Szalaya dialóg Ministerstva zdravotníctva (MZ) so zainteresovanými stranami.

„Univerzitná nemocnica v Bratislave nerieši len zdravotnú starostlivosť, ale aj hromadu ďalších vecí, ako spoluprácu s univerzitami, nielen jednou, ako je Univerzita Komenského, ale aj so Slovenskou zdravotníckou univerzitou; rieši výskum, vedu, vzťahy s magistrátom, so samosprávnym krajom. Je tam strašne veľa účastníkov konania a s nimi ministerstvo zdravotníctva od začiatku prípravy toho projektu neviedlo žiaden dialóg,“ upozornil Szalay.

O tom, že Bratislava potrebuje novú nemocnicu, sa podľa analytika vie približne 40 rokov, pretože prvé rozhodnutie, že sa má stavať nová nemocnica, sa prijalo začiatkom 70. rokov.

„Ak ste niekedy v živote boli nútení navštíviť príbuzného alebo navštíviť nemocnicu na Mickiewiczovej ulici, je zrejmé, že bratislavské zdravotníctvo potrebuje nejakú razantnú a zásadnú zmenu. Je to nemocnica, ktorá je v katastrofálnom stave, a v podobnom stave je aj nemocnica na Kramároch, o trošičku lepšie je na tom Ružinov, ale nie zas zásadne o toľko,“ zhodnotil aktuálny stav Szalay.

 

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X