Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Darovanie krvi
Foto: SITA / Radoslav Maťaš
15. decembra 2015 11:39 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Darcovia krvi nebudú oslobodení od poplatkov za starostlivosť

Poslanec Viliam Novotný predložil novelu zákona, ktorou sa mal rozšíriť okruh osôb oslobodených od poplatkov za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti o nositeľov najmenej striebornej Janského plakety.

Darcovia krvi nebudú oslobodení od poplatkov za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti (recept, lekársky poukaz, doprava). Parlament totiž v utorok zamietol v prvom čítaní novelu zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia poslanca Viliama Novotného. „Dobrovoľní darcovia krvi si zaslúžia viac ako ocenenia v podobe plakiet,“ konštatoval poslanec v pléne.

Novelou sa mal rozšíriť okruh osôb, ktoré sú oslobodené od poplatkov za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti o nositeľov najmenej striebornej Janského plakety. To znamená 20 a viac dobrovoľných odberov krvi v prípade žien aj mužov.

Ako vyhlásil v rozprave poslanec Peter Osuský zo strany Sloboda a Solidarita (SaS), novela zákona je nestranícka. „Ako darcami, tak i príjemcami krvi a jej produktov sú ľudia bez rozdielu politickej príslušnosti alebo sympatií k tomu či onému politickému hnutiu, či strane,“ zhodnotil vo svojom vystúpení.

Podľa Igora Hraška z OĽaNO nikto nedokáže doceniť, že dobrovoľní darcovia sú ochotní ísť darovať kúsok zo seba. Ako poznamenal, kedysi mali v niektorých mestách dopravu v MHD zadarmo. „Kedysi sa dala odpisovať z daní určitá čiastka za štyri realizované odbery do roka. Dnes ani to,“ dodal Hraško v rozprave.

Poslanec Novotný chcel tiež držiteľov plakiet zahrnúť k poistencom, na ktorých sa vzťahuje limit spoluúčasti na doplatky za lieky. Zdravotne postihnutí pacienti a dôchodcovia zaplatia od 1. novembra tohto roka na doplatkoch za lieky maximálne 25 eur za štvrťrok. Akékoľvek ďalšie doplatky im vráti zdravotná poisťovňa.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X