Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rómska kvapka krvi
Foto: SITA / Viktor Zamborský
5. augusta 2015 18:50 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA

Darcov krvi je v lete menej

Príčinou sú prázdniny i dovolenky, situácia však nie je kritická

V letných mesiacoch prichádza darovať krv menej darcov, podľa lekárov sú príčinou hlavne dovolenky a prázdniny. „Vo všeobecnosti je menej darcov než oproti školskému roku, ale situácia nie je kritická,“ povedal pre agentúru SITA vedúci lekár pracoviska Národnej transfúznej služby (NTS) SR v Poprade Pavel Repovský. Podobná situácia je aj na hematologicko-transfúznom oddelení v levočskej Všeobecnej nemocnici s poliklinikou.

„Počas leta k nám chodí darovať krv asi 60 percent z darcov,“ uviedol Repovský. Pracovníci NTS majú na druhú polovicu augusta naplánovaných aj niekoľko výjazdových odberov. „Počas leta sa nedajú organizovať odbery v školách, keďže majú prázdniny, a rovnako aj podniky mávajú dovolenky, výjazdy plánujeme až na posledné dva augustové týždne,“ vysvetlil Repovský.

Takéto odbery sa uskutočnia napríklad 20. augusta v Novej Lesnej (okres Poprad), 23. augusta na obecnom úrade vo Vrbove (okres Kežmarok) a 30. augusta na futbalovom štadióne v Štrbe (okres Poprad). Dobrovoľníci tam budú môcť darovať krv od 9:00 do 12:00.

Na mobilné výjazdy do okolitých obcí a miest chodievajú počas leta aj pracovníci z hematologicko-transfúzneho oddelenia levočskej nemocnice. „Vládne uhorková sezóna, ktorá platí všade, aj v rámci darovania krvi. Sme radi, ak počas leta príde denne aspoň desať darcov. Príčinou je aj dovolenkové obdobie,“ zhodnotil situáciu primár oddelenia Rastislav Osif.

Počas roka prichádza do levočskej nemocnice darovať krv niekedy aj dvadsať či tridsať darcov denne. Osif víta viaceré iniciatívy na podporu darcovstva krvi, v utorok 4. augusta to bola v levočskej nemocnici napríklad Rómska kvapka krvi. Krv vtedy prišlo darovať šesť rómskych dobrovoľníkov. „Vítame túto iniciatívu, sme radi, že sa takéto humánne myšlienky dostávajú aj k tejto skupine obyvateľstva. Skúsenosti s darovaním v tejto skupine už máme. Chodievame napríklad na výjazdy do Spišského Hrhova, kde máme svojich darcov, rovnako aj v Levoči,“ uviedol primár Osif.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X