Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Darovanie krvi
Foto: SITA / Radoslav Maťaš
8. septembra 2015 11:00 Farmácia od vZdravotnictve.skSITA

Darcov krvi chce Novotný zbaviť doplatkov za lieky

Poslanec na nadchádzajúcej schôdzi NR SR predloží pozmeňujúci návrh k novele zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov.

Dobrovoľní darcovia krvi by mali byť za svoj prínos odmenení. Tvrdí to poslanec NR SR a podpredseda strany Šanca Viliam Novotný, ktorý chce darcov krvi oslobodiť od vysokých doplatkov za lieky.

Novotný preto na nadchádzajúcej schôdzi parlamentu predloží pozmeňujúci návrh k novele zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov. Navrhne v ňom rozšírenie ochrany pred vysokými doplatkami za lieky aj na darcov krvi.

„V roku 2013 som navrhoval zahrnúť do limitu spoluúčasti na doplatky za lieky aj dobrovoľných darcov krvi. Vtedy som nezískal dostatočnú podporu v parlamente. Ak chce dnes vláda limit rozšíriť, nemala by zabudnúť ani na túto skupinu ľudí,“ konštatoval Novotný.

Novelou zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov predloženou poslancami Smeru-SD sa navrhuje zníženie a rozšírenie limitu spoluúčasti na doplatky za lieky zavedeného od roku 2011. Zdravotne postihnutí pacienti zaplatia v súčasnosti na doplatkoch za lieky maximálne 30 eur za štvrťrok a dôchodcovia maximálne 45 eur za štvrťrok. Akékoľvek ďalšie doplatky im vráti zdravotná poisťovňa.

Reálne ročne vracajú poisťovne okolo 2 mil. eur približne 70 tisíc pacientom. Poslanci strany Smer-SD v rámci druhého sociálneho balíčka navrhujú rozšíriť tento limit pre všetkých dôchodcov a deti do 6 rokov a stanoviť ho vo výške 25 eur, respektíve 8 eur.

Novotný navrhuje, aby sa limit spoluúčasti vo výške 25 eur týkal aj všetkých darcov krvi, ktorí získali minimálne striebornú Jánskeho plaketu, teda 20 a viackrát darovali bezplatne krv.

„Aj keď je darcov krvi so striebornou, zlatou, alebo diamantovou plaketou bezmála 100 tisíc na Slovensku, limit spoluúčasti na doplatky za lieky vo výške 25 eur by sa dotýkal iba niekoľko tisíc z nich. Darcovia sú väčšinou zdraví ľudia, ale keď sa ich zdravotný stav zhorší a potrebujú užívať lieky, mali by pocítiť našu vďaku za ich nezištnú pomoc ľudom,“ dodal Novotný.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X