Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cislak_cizmarikova.jpg
Minister zdravotníctva Viliam Čislák a šéfka tlačového odboru Zuzana Čižmáriková vZdravotnictve.sk
25. novembra 2015 15:14 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Čislák: Sestrám hrozí od odborov pokuta za stiahnutie výpovedí

Súčasťou výpovedí sestier je totiž o aj dohoda o solidarite, ktorá obsahuje pokutu pri porušení záväzkov v zmluve vo výške 3 300 eur, hovorí minister

Ak sestry stiahnu svoje výpovede, hrozí im pokuta od odborového združenia. Vyhlásil to na brífingu minister zdravotníctva SR Viliam Čislák. Súčasťou výpovedí sestier je totiž aj dohoda o solidarite. „Ak zdravotník poruší záväzky v tejto zmluve, je povinný uhradiť do siedmich dní Odborovému združeniu sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) sumu 3 300 eur,“ zacitoval minister z dohody.

Čislák nerozumie, prečo by sa mali členky odborového združenia takto zaviazať. „Vydieranie, zastrašovanie a mocenský prístup je práve zo strany odborových združení,“ poznamenal minister.

Parlament v stredu schválil kritizovanú novelu o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Novela účinná od 1. januára budúceho roka má podľa ministra zabezpečiť rovnaké odmeňovanie všetkých zdravotníckych pracovníkov.

Na znak protestu vyzýva Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) kolegyne a kolegov v zdravotníckych zariadeniach, aby podali výpovede. Ako upozornila šéfka sesterských odborov Monika Kavecká, v stredu podalo výpovede v Žiline cez 200 sestier a pôrodných asistentiek.

Ako informoval novinárov Čislák, priemerná mzda sestry v Žiline je 1 100 eur, v neštátnych zariadeniach okolo 700 eur. „V budúcom roku na základe tohto zákona, do tejto nemocnice príde skoro milión eur navyše. Čiže v žiadnom prípade nenastane zníženie platov, tak ako to viackrát predstaviteľky odborových združení deklarovali, dokonca aj v štátnych nemocniciach dôjde k navýšeniu,“ povedal minister.

Dôležitý je podľa neho aj fakt, že šéfka sesterských odborov Kavecká je zo Žiliny a má vplyv na nemocnicu.

Ak sú členky odborov presvedčené, že novela zákona je zlá, tak sa minister pýta, prečo si ich musia zaviazať spomínanou pokutou, v prípade ak stiahnu výpovede. Čislák opätovne pripomenul, že základné požiadavky boli splnené.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X