Černák: Lekárska komora nekryje čierne ovce

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ján Černák
SITA / Marek Mrvišš

Slovenská lekárska komora nie je na to, aby sa zastávala lekárov, ktorí pochybili, hovorí v rozhovore pre portál vZdravotnictve.sk predseda kontrolného výboru SLK Ján Černák. Ako však priznáva, v každej skupine ľudí sa nájdu aj nejaké tie „čierne ovečky“.

„Pri svojej činnosti sa snažíme ísť aj výchovným spôsobom, sankcie nie vždy všetko riešia,“ uviedol Černák.

Komora pri svojej kontrolnej činnosti naráža na paradox. „Zákon totiž hovorí, že zdravotnícky pracovník i člen komory sú povinní vykonávať svoje zdravotnícke povolanie odborne, v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi a s etickým kódexom, ale kontrola dodržiavania tejto povinnosti sa týka iba členov komory,“ upozornil Černák.

Kontrolný výbor SLK

  • Kontroluje všetky orgány komory, ale navyše má aj niekoľko ďalších dôležitých funkcií.
  • Zaoberá sa aj riešením sťažností na členov SLK, podávanie návrhov na disciplinárne konania.
  • Vykonáva dozor nad registrovanými lekármi iba v rozsahu povinností týkajúcich sa registra.
  • Kontroluje plnenie podmienok sústavného vzdelávania u registrovaných lekárov.

Tvrdenie proti tvrdeniu

Najpočetnejšou skupinou sťažovateľov sú pacienti a Černák priznáva, že sú v ťažkej pozícii.

„Povedzme si konkrétny prípad. Pacient je v ambulancii, kde pri ňom sedí lekár a zdravotná sestra. Lekár sa podľa neho nespráva tak, ako by sa mal,“ načrtol predseda kontrolného výboru.

Pacient teda napíše na lekára sťažnosť a na ňom je aj dôkazné bremeno.

„Veľmi často sa dostávame do pozície, kde pacient inteligentný človek, napíše normálnu inteligentnú sťažnosť, kde objektívne popíše, čo sa mu stalo v tej ambulancii. Doktor napíše, že to vôbec nie je pravda, že on sa nikdy tak nesprával, pacienta si nepamätá,“ priblížil Černák prípady „tvrdenie proti tvrdeniu“.

Neznamená to však, že SLK sa s týmto uspokojí. „Už keď si v odôvodnených prípadoch pri prešetrovaní regionálny kontrolný výbor predvolá dotknutého lekára, má to výchovný efekt,“ zdôraznil Černák.

Celý proces podľa neho totiž nie je vôbec príjemná záležitosť. „Postaviť sa pred kolegov, čeliť nepríjemným otázkam a vysvetľovať, prečo svojím konaním poškodzujú lekársky stav a narúšajú dôveru pacientov k lekárom, je často oveľa výchovnejšie ako akákoľvek vysoká pokuta. O tom však sťažovateľ nevie,“ vysvetlil šéf kontrolného výboru.

Prípady zverejňovať nechcú

Okrem komory sťažnosti pacientov preveruje aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, podľa Černáka však riešia dve úplne odlišné veci. Prvá odlišnosť je, že úrad pre dohľad nerieši lekára, ale poskytovateľa. SLK rieši jednotlivcov, lekárov, ale iba svojich členov.

„Keď nie je člen, nemôžeme zaručiť ani nejakým spôsobom kontrolovať, či všetko funguje tak, ako by malo,“ zdôraznil Černák.

Kontrolný výbor SLK však nechce zverejňovať prípady, ktorými sa zaoberá. „V prvom rade by sa mali prezentovať pozitívne výsledky,“ myslí si Černák.

„Dívam sa na to ako funkcionár SLK a, žiaľ, činnosť Kontrolného výboru SLK zriedkakedy prináša pozitívne výsledky,“ pripustil.

„Určite nechceme fungovať spôsobom úradu pre dohľad, ktorý urobí tlačovku, takáto obrovská kopa sťažností bola na doktorov, toľko sme vyriešili a toľko bolo opodstatnených. Toto nepovažujem za efektívne,“ skonštatoval.

„My nevieme ovplyvniť množstvo sťažností, to jednoducho je o ľuďoch. Každú sťažnosť berieme ako podnet na zlepšenie našej práce, alebo práce lekárov, lekárskeho stavu,“ dodal.

Lekári potrebujú jednotu

SLK chápe Černák ako demokratickú a otvorenú stavovskú inštitúciu, ktorá berie do úvahy a rešpektuje názory členov. Preto aj kandiduje na post jej prezidenta.

Lekársky stav podľa Černáka v prvom rade volá po zjednotení. V množine lekárskeho stavu je veľké množstvo rôznych skupín s rôznymi záujmami, s rôznym postavením, ako napríklad mladší či starší lekári.

„Nájsť spoločný činiteľ, ktorý by dokázal zjednotiť, nie je také jednoduché. Verím, že sa mi podarilo nájsť dva problémy, pri riešení, ktorých by bolo možné nájsť jednotu,“ tvrdí Černák.

„V jednom starom diskusnom príspevku na komore som si prečítal, že najlepšie sa zjednocuje proti spoločnému nepriateľovi alebo na základe nejakej spoločnej myšlienky, najlepšie oboje. Myslím si, že už je najvyšší čas prestať bojovať,“ uviedol lekár.

Komora podľa neho stále bojuje, stále sa nájde nejaký nepriateľ. „Je načase prestať bojovať, a začať komunikovať, situáciu riešiť trošku inými prostriedkami. Keď chceme pomôcť ľuďom na Slovensku, pomôcť zdravotníctvu, tak musíme spolupracovať a využiť ten potenciál,“ uzavrel.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SLK Slovenská lekárska komora