Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Centrum pre poruchy rovnováhy VN Komárno testuje unikátne zariadenie

Kn_kamera.jpg
Vedúca lekárka centra Iveta Csekesová pri vyšetrovaní Foto: AGEL SK

Centrum pre poruchy rovnováhy komárňanskej nemocnice, prevádzkovanej neziskovou organizáciou FORLIFE a manažérsky riadenej skupinou AGEL SK, testuje najnovší prístroj na vyšetrovanie rovnováhy u pacientov so závratmi –  tzv. Video Head Impulse Test, ktorý má zjednodušiť a zefektívniť vyšetrovanie porúch rovnováhy.

Ako informovala hovorkyňa Agelu Marta Csergeová, Video Head Impulse Test (VHIT) vyšetrenie rovnovážneho aparátu vnútorného ucha patrí celosvetovo medzi najnovšie a najjednoduchšie vyšetrovacie metódy pri poruchách rovnováhy.

Prístroj vyšetruje jeden z  najstarších reflexov v ľudskom tele – tzv. vestibulo-okulárny reflex, ktorého  funkciou je stabilizácia obrazu a zabezpečenie ostrého videnia pri pohybe pacienta.

Kamera v okuliaroch

Pomocou  špeciálnej v okuliaroch zabudovanej infračervenej kamery s vysokorýchlostným snímaním sa zaznamenáva poloha oka vo vzťahu s pohybmi hlavou.

Výhodou takéhoto vyšetrenia je jeho jednoduchosť, neinvazívnosť, časová nenáročnosť a hlavne jeho minimálna záťaž pre pacienta oproti doterajším vyšetrovacím metódam.

Ako vysvetlila vedúca lekárka centra Iveta Csekesová, pri jednostrannej  poruche rovnovážneho orgánu nadobúda pacient v pohybe pocit, že okolitý svet sa točí, v prípade obojstrannej poruchy popisuje skôr ,,skákanie“ obrazu, pocit plávajúcej podlahy, pohupovania sa.

„U chorého so závratmi tým vzniká mylný dojem, že ide o poruchu zraku. Príčina problému je však vo vnútornom uchu, ktoré sa priamo podieľa na kontrole očných pohybov,“ dodala Csekesová.

Zariadenie na vykonávanie takéhoto vyšetrenia má možnosť Centrum pre poruchy rovnováhy testovať od decembra minulého roku, v spolupráci s dánskou firmou Interacoustics, ktorá sa špecializuje na vývoj a výrobu zariadení slúžiacich na vyšetrovanie rovnovážneho aparátu.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 11. januára 2017 14:03Zdroj vZdravotnictve.sk

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...