Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Budúca koalícia sa zhodla aj na programe pre zdravotníctvo

Rokovania o zostavení vlády
Sieť Radoslav Procházka, predseda strany Most-Híd Béla Bugár, predseda strany SNS Andrej Danko a predseda strany Smer-SD Robert Fico počas tlačovej besedy v rámci druhého dňa rokovaní k programovým prioritám SITA / Ľudovít Vaniher

Zdravotným poisťovniam strany sľubujú obmedzenie ziskov. O unitárnom systéme sa nehovorí.

Strany Smer-SD, SNS, Sieť a Most-Híd spejú ku koaličnej dohode a zostaveniu vlády pre najbližšie štyri roky. V utorok večer predsedovia strán predstavili programové priority, na ktorých sa dohodli.

V oblasti zdravotníctva nastala zhoda na tom, že opozícia bude mať zastúpenie v kontrolných orgánoch Všeobecnej zdravotnej poisťovne a v Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Posun má nastať v kvalite poskytovania zdravotnej starostlivosti a pri transparentnom nakladaní s verejnými zdrojmi.

Zisk súkromných poisťovní sa má obmedziť. Zavedený bude DRG systém. Majú sa skrátiť čakacie lehoty na „zdravotné a ošetrovateľské výkony“. Zavedú sa prehľadné pravidlá pri platbách pacientov.

O zdravotníctvo sa nebijú

SNS pred voľbami sľubovala – a Smer-SD sa v uplynulom sa pokúšal – zaviesť jednu zdravotnú poisťovňu. V programových prioritách sa však unitárny systém neobjavil. Ostatné dve strany so zrušením pluralitného systému vo svojich programoch nepočítali.

V prioritách sa tiež nenachádza žiadna zmienka o platoch sestier a ostatných zdravotníckych pracovníkov.

O osobách ministrov a vedení parlamentu sa stále nehovorí. Podľa správy agentúry SITA však už budúci koaliční partneri prejavujú záujem o jednotlivé rezorty. O ministerstvo zdravotníctva neprejavila záujem žiadna zo štvorice strán.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 15. marca 2016 20:49Zdroj SITA, vZdravotnictve.sk
K téme

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...