Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Alkohol_opilec.jpg
Foto: Pixabay.com
18. apríla 2018 15:02 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA

Bratislavský kraj chce opäť zriadiť záchytku

V rozpočte vie kraj vyčleniť nejaké peniaze na financovanie záchytnej služby

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) má záujem v regióne opätovne zriadiť záchytku. Na dnešnej tlačovej konferencii to oznámil predseda BSK Juraj Droba s tým, že v súčasnosti otvorili zákon o záchytkách a kraj sa k návrhu zákona odborne vyjadril.

“Návrh zákona je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní a naše pripomienky sú skôr žiadosťou o dialóg ako direktívy,“ uviedol Droba.

Ako dodal, v rozpočte vie kraj vyčleniť nejaké peniaze na financovanie záchytnej služby, ale bude tiež apelovať na partnerov v samospráve aj v štáte, aby sa pridali k spoločnému modelu financovania.

Privítali by zmeny v zákone

Podľa riaditeľky Odboru zdravotníctva BSK Jany Ježíkovej sú pripomienky kraja k zákonu o záchytkách všeobecné.

“Boli by sme radi, keby nový zákon upravoval napríklad rôzne možnosti zriadenia záchytiek, respektíve aby bolo jednoznačné, kto záchytky môže zriaďovať. Keďže pri tejto téme sa stretáva pôsobnosť viacerých rezortov, bolo by dobré vyjadriť pôsobnosť rezortu zdravotníctva, vnútra alebo aj iných rezortov. Bolo by tiež dobré, keby sa aj definovalo, čo to vlastne záchytka je, či slúži aj na poskytovanie zdravotnej starostlivosti alebo je to len priestor na detoxikáciu opitého človeka,“ vysvetlila ďalej Ježíková.

Dodala, že kraj navrhuje aj presné zadefinovanie personálneho obsadenia záchytky, či tam má byť lekár, zdravotnícky pracovník.

“Takisto aby bolo definované aj materiálne vybavenie, a to hlavne preto, aby ten, kto bude prevádzkovať záchytku, si bol istý, že to poskytuje dobre a kvalitne,“ uviedla riaditeľka odboru zdravotníctva.

Zánik záchytiek

Hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre medicínu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica uviedol tri dôvody, prečo záchytky zanikli.

“V prvom rade bol problém právny, a to najmä v súvislosti s ochranou osobných údajov. Druhý dôvod bol z hľadiska fyzickej ochrany personálu, ktorý je ohrozený a nie je tam zabezpečená trvalá ochrana. A tretí bol dôvod ekonomický, čiže financovanie,“ uzavrel Okruhlica.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X